اصول نگهداری مرغ مینا (یک پرونده کامل در مورد مرغ مینا)

04 شهريور 1392, ارسال شده توسط: alirezahatami

اغلب سرزمین‌های باز وکم درخت را برای زندگی ترجیح می‌دهند.در بعضی از موارد در میان تمدن شلوغ شهری هم مانند پارک‌ها، گلخانه‌ها و مزارعی که به دست انسان‌ها ساخته شده‌است دیده می‌شوند. مینا قادراست که واژه‌ها را تقلید کند و کلمات را حفظ کند، به همین علت در بسیاری از کشورها به عنوان پرنده‌ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

مرغ مینا در هندوستان رمز عشق به شمار می‌رود زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می‌کنند و برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل محبوبه خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس ازآموزش دادن چند کلمه محبت آمیز آن را به محبوبه خود پیشکش می‌کنند.زیستگاه مینای معمولی به طور طبیعی در مناطقی از شرق افغانستان تا جنوب غربی چین واقع شده‌است. آن‌ها اغلب سرزمین‌های باز وکم درخت را برای زندگی ترجیح می‌دهند. اما در بعضی از موارد در میان تمدن شلوغ شهری هم مانند پارک‌ها، گلخانه‌ها و مزارعی که به دست انسان‌ها ساخته شده‌است دیده می‌شوند. این پرنده انسان را از وجود مار مطلع می‌سازد و با مشاهده این حیوان با سروصدای زیاد محل وجود مار را به انسان نشان می‌دهد.

 

مینا قادراست که واژه‌ها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، به همین علت در هندوستان و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنوان پرنده‌ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پرنده در هندوستان رمز عشق به شمار می‌روند زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می‌کنند و برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل محبوبه خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس ازآموزش دادن چند کلمه محبت آمیز آن را به محبوبه خود پیشکش می‌کنند.

رده بندی علمی مینا 

خانواده ساران «Sturnidae» خانواده‌ای است که سه جنس مرغ مینا را در بر می‌گیرد و این جنس‌ها عبارتند از: جنس مینای گوشواره‌ای یا گراکولا Gracula (دوازده گونه)، جنس مینای معمولی یااکری دوتریس Acridotheres (هشت گونه) و بالاخره جنس مینای بالی یا لیکوپسار Leucopsar (یک گونه).

رنگ واندازه وشکل ظاهری مینا 

مینای معمولی سر و گردنی سیاه رنگ و پشت و سینه آن قهوه‌ای رنگ و در هنگام پرواز لبه‌های دم و زیر بال‌ها به رنگ سفید دیده می‌شوند. منقار و پاها و پوست پشت چشم‌ها به رنگ زرد است. رنگ پر مینای ماده همانند مینای نر است اما جثه کوچک تری دارد و رنگ پر و بال آن کم رنگ تر است. این پرنده برخلاف بسیاری از پرندگان به جای جهیدن بر روی زمین راه می‌روند. لکه‌های زرد موجود در پس سر مینای گوشواره‌ای در مینای معمولی دیده نمی‌شود و یا به صورت‌های دیگر و رنگ‌های دیگر ظاهر می‌شوند برای مثال در «مینای بانک» این لکه به رنگ پرتقالی است. لبه‌های دم پرنده در گونه مینای معمولی به رنگ سفید است و در مینای دمگاه سفید، رنگ پرهای اطراف دم پرنده نیز به رنگ سفید است.

مینای گوشواره‌ای: به طور کلی رنگ پر و بال تمام انواع مینای گوشواره‌ای سیاه متالیک است که در صورت تابش نور به رنگ‌های ارغوانی رنگین کمان، فیروزه‌ای و یا سبز تیره در می‌آیند. تمامی انواع مینای گوشواره‌ای، لکه‌های زردی در پشت و زیر چشم دارند که اندازه آن ازگونه‌ای به گونه دیگر متفاوت است و رنگ آن از زرد تیره تا زرد روشن متفاوت است، به این لکه‌ها «گوشواره» می‌گویند. تعداد این لکه‌ها معمولاً در پس سر دو عدد و در زیر چشم یک عدد می‌باشد و در برخی از گونه‌ها ممکن است که این لکه‌ها به یکدیگر متصل شده و لکه زرد بزرگی در پس سر پرنده تشکیل دهند. 

نژادهای مینا 

در جهان بالغ بر بیست ویک گونه مینا وجود دارد که این گونه‌ها در سه جنس رده بندی شده‌اند و این سه جنس عبارتند از: جنس مینای گوشواره‌ای (شامل دوازده گونه)، جنس مینای معمولی (شامل هشت گونه) و جنس مینای بالی (شامل یک گونه). رنگ تمامی گونه‌ها به استثنای مینای بالی سیاه و تیره‌است و تنها مینای بالی به رنگ سفید است. در این جا به ترتیب گونه‌های مختلف مینا را شرح می‌دهیم:

1.مینای گوشواره‌ای Hill Mynah

2.مینای معمولی Common Mynah

3.مینای بالی Bali Mynah

 

تغذیه مینا 

مینا پرنده‌ای همه چیز خوار است و در طبیعت بیشتر بر انواع میوه‌ها، دانه‌ها، حشرات و جانوران کوچک نظیر ملخ و پروانه تغذیه می‌کند و معمولاً با پرسه زدن روی زمین به دنبال غذا می‌گردد. برگ‌ها را زیر و رو می‌کند و سعی می‌کند کرم‌ها و حلزون‌های مخفی شده در زیر برگ‌ها را صید کند. البته علاوه بر میوه جات و دانه جات بر کرم خاکی، گل، شهد گل و فضله ماکیان نیز تغذیه می‌کند. از موش و قورباغه و مارمولک نمی‌ترسد و آن‌ها را شکار می‌کند و حتی در صورت لزوم به تخم سایر پرندگان نیز رحم نمی کند. گاهی اوقات نیز بر روی پشت گاوها می‌نشیند و سعی می‌کند که حشرات موجود بر روی آن و یا حشرات موجود در اطراف تغذیه نماید. مینا بر روی زمین‌های شخم زده نیز به دنبال حشراتی می‌گردد که براثر شخم زدن از زیر خاک بیرون آمده‌اند، به هرحال پرنده‌ای مفید به شمار می‌رود که می‌توان به راحتی از آن برعلیه آفات کشاورزی استفاده کرد.مرغ مینا مثل سایر جانداران باید دارای تغذیه ی صحیح و اصولی بوده تا کمتر دچار بیماری و ضعف بشه و همیشه سالم و پر جنب و جوش باشه .

همونطور که قبلا گفتیم غذای اصلی مرغ مینا دانه های مخلوط ( پلت ) هست . این غذا بسیار مقوی بوده و به تنهایی میتونه نیازهای پرنده رو تا حدودی بر آورده کنه . پلت رو میتونید از پرنده فروشی ها به صورت باز و یا بسته بندی شده تهیه کنید .پارس بسته بندی شده از لحاظ بهداشتی مطمئن تر هست و اگر به هر دلیلی موفق به خریداری پارس بسته بندی نشدید حتما پارس باز رو از پرنده فروشی های مورد اعتماد که اصول بهداشتی در نگهداری از حیوانات و غذای حیوانات رو رعایت میکنند تهیه کنید .خوردن پارس توسط پرنده باعث بدبو شدن مدفوع میشه و عده ای به این خاطر پارس رو از برنامه ی غذایی پرنده حذف و غذاهای دیگه ای رو جایگزین میکنن که باید بگم این کار بسیار اشتباه بوده و به مرور باعث ضعیف شدن و لاغری و بیماری های دیگه در پرنده میشه . پس همیشه به یاد داشته باشید که این غذا حتما باید در برنامه ی غذایی روزانه پرنده باشه ...عوض کردن روزنامه ی کف قفس روزی 2 بار در روز باعث میشه که شما این بوی بد رو حس نکنید .در کنار پلت شما باید از غذاهای دیگه استفاده کنید .همونطور که میدونید مینا یک پرنده ی همه چیز خوار است و به محض اینکه متوجه این میشه که شما یا اعضای خانواده تون مشغول به خوردن هر چیزی هستید عکس العمل نشون میده و تمایل داره از اون چیزی که شما دارید میخورید بخوره اما خب در دادن غذاهای مکمل به پرنده باید هوشیار باشید و کاملا دقت کنید که اون غذا برای پرنده مضر نباشه و یا در دادن غذا بهش زیاده روی نکنید .

این پرنده چیزهای شیرین رو خیلی دوست داره مثل خرما ، قند ، بستنی ، عسل و . اما استفاده ی بیش از حد از این نوع غذاها میتونه برای پرنده مضر باشه پس سعی کنید به مقدار کم از این غذاها به پرنده بدید .

برنج و ماکارانی از غذاهای مورد علاقه ی مینا هست اما فقط در صورتی میتونید این غذاها رو به مینا بدید که به هیچ عنوان حاوی نمک و ادویه و روغن نباشه . به عنوان مثال میتونم بهتون بگم که مینا از خوردن پفک خیلی لذت میبره اما به دلیل وجود نمک خیلی زیاد سعی کنید خیلی کم بهش پفک بدید .

 

در کنار غذاها می بایست از انواع میوه ها استفاده کنید.

مینا به خوردن همه ی میوه ها تمایل نشون نمیده مثلا موز یا خیار زیاد دوست نداره .

اما میتونید سیب ، انگور ، گلابی ، توت فرنگی ، تا حدودی پرتقال و نارنگی و ... به پرنده بدید .

در دادن میوه ها به طبع میوه ها یا به اصطلاح سردی و گرمی میوه ها دقت داشته باشید مثلا در فصول سرد سال بهتره که میوه های گرم به پرنده بدید و بالعکس .

در دادن سیب به پرنده زیاده روی نکنید . بهتره هفته ای دو تا سه بار تکه ای کوچک از سیب رو به پرنده بدید به این علت که مصرف زیاد سیب باعث زخم شدن دهان پرنده و اذیت شدنش میشه .

در زمان هایی که پرنده اسهال دارد به هیچ عنوان از میوه ها استفاده نکنید .

به خاطر داشته باشید که اگر مرغ مینای شما مدتی است با یکی از انواع غذاهای مخصوص پرندگان منقار نرم تغذیه می شود و به آن عادت کرده است، هیچ گاه به طور ناگهانی غذایش را تغییر ندهید، چرا که این کار سبب بروز ناراحتی و اختلالات شدید در دستگاه گوارش پرنده خواهد شد. تغییر جیره ی غذایی مرغ مینا باید به تدریج صورت گیرد تا دستگاه گوارش پرنده فرصت کافی برای هماهنگی و عادت کردن به جیره غذایی جدید داشته باشد؛ بدین ترتیب از بروز اثرات نامطلوب تغییر جیره غذایی نیز کاسته می شود مینا طبیعت بسیار فعال و شادابی دارد و توانایی آن در تقلید صداهای مختلف فوق العاده است. با وجودی که گونه‌های مختلفی تحت عنوان مرغ مینا نامیده می شوند،تنها مینای گریترهیل و تحت گونه‌های آن، مثل نژاد جاوان بزرگ، جزو پرندگان ارزشمند محسوب می شوند. توانایی تقلید صدای مینای گریترهیل و تحت گونه‌های آن خیلی بیشتروبهترازسایر گونه‌های مرغ مینا است.نگهداری مرغ مینا وقت زیادی می طلبد، چرا که قفس این پرنده را باید به طور مرتب و کامل تمیز کرد. روزنامه ای که در کف قفس این پرنده قرار داده می شود، باید هر روز و یا حتی دو بار در روز تعویض شود.

میله داخل قفس این پرنده نیز باید به طور مرتب شسته و تمیز گردد امکانات و وسایل لازم برای آبتنی روزانه ی مرغ مینا نیز باید در قفس پرنده فراهم باشد. برای این منظور، می توان از یک کاسه ی سفالی که در کف قفس پرنده قرار داده می شود، استفاده کرد. همچنین، می توان هنگام آبتنی پرنده قسمت جلوی قفس را با یک ورقه ی پلاستیکی تمیز پوشاند تا از خیس شدن موکت و فرش و دیگر اثاثیه ی منزل جلوگیری به عمل آید.مرغ مینا طبیعتا پرنده ی جسور و فعالی است و بر خلاف بسیاری از طوطیها، اصلا خجالتی نیست. مرغ مینای جوان را گاهی دهان باز نیز می نامند، چرا که این پرنده خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خویش عادت می کند و در این حالت، در حالی که دهان خود را باز کرده است، انتظار غذا را می کشد. پرهای مرغ مینا در اواخر عمر می ریزند، بدون آنکه مجددا جایگزین شوند. به عبارت دیگر، دچار ریزش پر می گردد.مرغهای مینا، بخصوص مرغهای مینای پیر را بویژه در ماههای فصل زمستان، بایستی در دمای معتدلی نگهداری نمود تا دچار لرزش و اشکالات تنفسی نگردند. مرغ مینا به طور طبیعی حساسیت کمتری در مقایسه با طوطیها دارند و به همین علت، با تغییر محیط زندگی، کمتر دچار ناراحتی و افسردگی می شوند. در واقع، احتمالا این پرندگان هیچ واکنش نا مناسبی پس از تغییرمحیط زندگی از خود نشان نمی دهند. تنها اشکال اساسی در رابطه با خرید مرغ مینای سخنگو آن است که سن پرنده در هنگام خرید قابل تخمین نیست. علاوه بر آن، پرندگان بالغ نه تنها گرانتر از پرندگان جوانترهستند، بلکه هیچ تضمینی وجود ندارد که پرنده ی بالغ خریداری شده اهلی باشد. از آنجایی که مرغ مینا معمولا نسبت به اکثر طوطیها عمر کوتاهتری دارد و به عنوان مثال فقط تعداد اندکی از آنها بیش از ۱۵ سال زندگی می کنند، بهتر است که یک مرغ مینای جوان خریداری کنید.

 

تولید مثل مینا 

 در شهر، مینای بالغ لانه خود را زیر لبه پشت بام می‌سازد و اما در بیرون شهرها معمولاً لانه خود را در سوراخ درخت‌ها می‌سازد و یا این که از لانه‌های قدیمی پرندگان دیگر استفاده می‌کند. لانه مینا از علف و شاخه‌های نازک همراه با تکه‌های کاغذ و غیره ساخته می‌شود. هردو والدین جوجه‌ها را بزرگ می‌کنند و لانه را نیز به کمک هم می‌سازند. قبل از تخمگذاری پرنده نر چنانچه کاکل داشته باشد کاکل خود را بر می‌افرازد و در معرض دید پرنده ماده می‌گذارد و منقار خود را بالا و پایین می‌برد و از خود صدای مخصوصی در می‌آورد و اقدام به تمیز کردن پر وبال پرنده ماده می‌کند و بدین گونه سعی می‌کند توجه پرنده ماده را به طرف خود جلب کند. البته گاهی نیز دیده شده که دو پرنده نر در کنار هم این رفتارها را از خود نشان داده‌اند. پرنده ماده نیز در قبال رفتارهای جنسی پرنده نر تحریک شده و به آرامی روی نشیمنگاه نشسته و با پایین آوردن بدن خود، پرنده نر را به جفتگیری دعوت می‌کند. جفتگیری چند ثانیه بیشتر به طول نمی‌کشد و ممکن است که پرنده نر چندین بار در یک روز جفتگیری کند اما در واقع برای بارور کردن یک خوشه تخم، فقط یک بار جفتگیری کافی است. پس از جفتگیری پرنده ماده خود را برای تخمگذاری آماده می‌کند.

تعیین جنسیت مرغ مینا

 درمورد تعیین جنسیت مرغ مینا بعضی از منابع میگوید که وقتی دهان مرغ مینا را باز میکنیم و داخل ان مشکی بود یعنی مرغ نر است.اما صحت این موضوع برای ماثابت نشده است. 

عقاب طلایی ، مشخصات ظاهری و زیستگاه + (دانلود صدای عقاب طلایی)

منابع: 

Wikipedia

mynah.blogfa.com

oxinpet

تهیه و تنظیم از علیرضا حاتمی

نظرات

hamidreza در تاریخ 12 بهمن 1393
با سلام.مینای من چند روزه که دچار تشنج میشه طوری که تعادل نداره و مدفوعش هم سبز رنگه.الان هم خیلی پژمرده است و گوشه گیر شده و غذا نمیخوره.لطفا من رو راهنمایی کنید تا از تلف شدن پرندم جلوگیری کنم.
محمد در تاریخ 09 شهريور 1392
با سلام. من یه مینا حدود ۱سال دارم تقریبا هم ۴۰ کلمه صحبت میکنه .الان حدوده ۲ هفته هست که دچار تشنج میشه روزی ۱ کی ۲ بارم این اتفاق طی روز براش رخ میده بد جوری داره اذیتم میکنه درد کشیدنش .مثلا تو حالت خواب یه دفعه از بالای قفس میوفته کف قفسو بال بال میزنه بدون اینکه جیزی متوجه بشه و خودم دست میگیرمش تا ۲ ۳ دقیقه بعد بهوش بیاد میخواستم ببینم شما راجع به بیماریش میتونید کمکم کنید ! با تشکر . لطفا سریع تر. ............................................ وت پارس : پاسخ این سوال به زودی به ایمیل شما ارسال خواهد شد
جعفر در تاریخ 25 آذر 1392
سلام من یه مرغ مینا 10ماه دارم ریز ش پرهاش خیلی زیاده پرهای ئور سرش ریخته سفیدی داره ممنون میشم که من راه راهنمایی کنید
پریسا در تاریخ 17 آذر 1393
سلام من یه مرغ مینا گرفتم به نظر میرسه سنش کم باشه اما اصلا نمیتونیم بهش نزدیک شیم چون میترسه و خودشو به قفس میزنه برای رام کردنش باید چیکار کنم ؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید
mehdi در تاریخ 27 فروردين 1393
سلام من یه مینای شش هفت ماهه خریدم الان دوماهه که دارمش ولی تا الان حرف نزده هرروزم باهاش کار میکنم ممکنه اصلا حرف نزنه؟ یا هنوز فرصت یادگیری داره؟
سلمان در تاریخ 02 آبان 1393
سلام مرغ مینام ساق پاهاش ترک خورده و سفیدی ساق پاهاش معلومه البته اصلا اذیتش نمیکنه . یه پرنده فروش گفت بهش ویتامین ا د بزن نظره شما چیه لطفا راهنمایی کنید.
بهار در تاریخ 28 شهريور 1393
سلام من یه مرغ مینا دارم که از جوجگی پیش خودم بوده و الان نزدیک به 50 کلمه حرف میزنه و تقریبا سه سال و 4 ماهشه الان تصمیم گرفتم ازادش کنم من در تبریز زندگی میکنم اگه ازادش کنم بلایی سرش نمیاد میتونه مراقب خودش باشه و خوشحالتر میشه یا نه ???
ahmad در تاریخ 02 تير 1393
سلام من یه مرغ مینای یک ساله دارم چهار کلمه بیشتر بلد نیست به نظرشما چه کارکنم زود به زودیاد بگیره
مجید در تاریخ 19 تير 1393
سلام من یه جوجه مینا دارم که حدوده دوماهشه،خواستم بدونم بایدازالان فقط یه کلمه روباهاش تمرین کنم وقتی یادگرفت وحرف زد برم کلمه بعدی یاجوره دیگس،یچیزه دیگه اینکه مینای من اصلا سروصدانداره فقط یبارخواستم ناخنش روکوتاه کنم جیغ زد،این طبیعیه؟،مرسی ببخشیدطولانی شد
گلوریا در تاریخ 17 مرداد 1393
سلام.مرغ مینای من اخیرا تعادلشو از دست داده مثلا وقتی از روی چوبش پایین میپره نمیتونه تعادلشو حفظ کنه .بردمش پیش دامپزشک گفت چربیش بالاست چون بهش غذای چرب دادید ولی من اصلا غذای چرب بهش نمدم .نمیدونم چکار کنم.لطفا راهنماییم کنید .
هنگامه در تاریخ 28 آذر 1393
سلام مرغ مینای ما صبح دیروز تخم گذاشت و بعداز ظهرش ی دفعه بی حال شد و ت÷ش قلب شدید گرفت و بعدشم ی ÷اش رو میکشه رو زمین و میلنگه و بی اشتها هم شده و دوباره امروزم تخم گذاشت .علت این لنگ زدنش چی میتونه باشه
روشنک در تاریخ 25 بهمن 1393
سلام.خسته نباشید.واقعا ممنونم ازتون.یه سوال داشتم ازتون.دوتا مینا دارم ۹ماهشونه.مشکلی ندارن و .نزدیکه ۳۰کلمه حرف میزنن.فقط خیلی به من وابسته شدن و همش باید در کنارشون باشم و جدیدا خیای جیغای وحشتناک میزنن.واقعا دیگه ارامش ندارم از دستشون.باید چی کار کنم که دیگه جیغ نزنن.همسرم چند بار خواسته ببرتشون ولی من نزاشتم.تو رو خدا کمکم کنید
محمد در تاریخ 29 بهمن 1393
سلام.خسته نباشید.مرغ مینای من اولین پرریزیش رو داره انجام میده هنوز رشدپرهاش کامل نشده. 9 ماهش هست .دوهفته پیش 4 تا سرفه میکرد در روز دو سه بار شکمش هم آبکی بود و علامت های دیگه سرماخوردگی دیگه نداشت آبریزش بینی اصلا نداشت و بالهاش کمی مثل قبل جمع نمیکرد . الان بهتر شده اما نسبت به قبل ضعیف تر شده قدرت بدنیش کم شده ارتفاع نیم متر را هم نمی تونه خوب بپره .کمی هم لاغرتر شده .ولی آب و غذا معمولی میخوره الان عطسه نمیکنه وضع شکمش هم خوبه و لی بیشتر دوست داره جای گرم بمونه و بخوابه یا چرت بزنه .بقیه رفتار و حرکاتش معمولیه.غذا فقط دونه پلت مرغ مینا و برنج و نخود لوبیا(پخته و بدون نمک و روغن و ادویه ) لیمو گاهی یه ذره و انگور بعضی وقتها یه دونه و یهکم بسکویت ساقه طلایی بعضی وقتها .غیر از اینها دیگه هیچی دوست نداره و نمیخوره . این مشکل و ناخوشی مربوط میشه به دوره پرریزیش یا نه؟ دارو درمان چی لازم داره؟ همینطوری تا چند روز دیگه خوب میشود یا باید تقویت بشود؟ از راهنمایی شما متشکرم.
صبا در تاریخ 30 بهمن 1393
سلام و خسته نباشین من یه مرغ مینا دارم دو سالشه و تقریبا 40 کلمه صحبت میکنه خیلی قبراق و سر حال بود یه دفه به طور عجیبی منقارشو بیش از حد باز کرد بود انگار داره خفه میشه و الان از دیشب کز کرده و هیچی نمیخوره و احساس میکنم کلی لاغر شد میشه راعهنمایی کنید چرا یک دفعه این اتفاق افتاد و باید چیکار کنم خیلی ناراحتم
amir ali در تاریخ 24 فروردين 1394
سلام مینای من 5 سالشه .قبل از مریضیش حرف میزد.نفهمیدم چرا مریض شده.البته ناگفته نمونه که چندبار از ارتفاع 1.5 متری با قفس به زمین افتاد.من کر میکنم از همون اتفاق ضربه دیده.دیگه حرف نمیزنه و چشمهاش ضعیف شده و خوب نمیبینه.چطوری میتونم کمکش کنم که دوباره بینایشو بدست بیاره. ممنون
فرشاد خسروی در تاریخ 18 فروردين 1394
سلام خسته نباشید من مرغ مینا دارم که به خوردن دانه پارس علاقه نشان نمیدههد بیشتر نان و برنج میخورد مدفوعش مانند برف سفده یا مانند اب و تو دست نمیاد و از قفس بیرون نمیاد ولی از دست غذا میخوره دست و پای دخترم نوک میزنه ولی از من دوری میکنه قبلا اینطوری نبود من چکار کنم لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون میشم
محبوبه در تاریخ 06 خرداد 1394
با سلام ممنونم بخاطر مطلب مفیدتون اما باید اضافه کنم ک دانه پارس یا پلتی ک گفتید بعضیا از رژیم غذایی مینا حذف میکنند بخاطر بدبو کردن مدفوعش نیس فقط بلکه بخاطر بزرگ کردن کبد میناس. تنها غذایی ک میشه بعنوان غذای اصلی مینا استفاده کرد غذاهای بسته بندی شده ایتالیایی و یا کیکی ک میزان چربی و آهن در اونا به حداقل رسیده و سعی شده ک تقریبا حذف بشه. مینا به شدت به آهن غذایی ،نمک،ادویه جات،چربی و روغن حساسیت داره و کبد حساسی ک داره اگه چاق بشه بخاطر دریافت این مواد عمرش رو بسیار کوتاه میکنه و به بیماری های مختلفی دچار میشه. در کنار غذاهای بسته بندی شده استاندارد خارجی میشه از میوه جاتی مثل هندونه، خربزه به مقدار کم، زردآلو، سیب زمین آبپز، برنج آبپز،ماکارونی آبپز بدون نمک و روغن تهیه بشن. بعلاوه اینکه هرگز نباید انگور ،کاهو،کشمش و نان بخورن و میوه های ترش مثل شاتوت و تمشک و انار هم ممنون هستن چون اسیدی ک داخل این میوه هاست برای مینا بسیار ضرر داره.مینا باید جثه ای متوسط و بال های تمیز و مرتبی داشته باشه هرگز مینا ی چاق مینای سالمی محسوب نمیشه چون کبد چربی داره و پرواز کردن بسیار سخته براش. مسنا حداقل 3 ساعت در روز باید بیرون قفس باشه و ورجه وورجه کنه ک کبدش بزرگ نشه و درصورتیکه مایلید کاملا اهلی بشه تا مدتی به زدن و حمله کردنش اگه از جوجگی بزرگش نکردید و حالا قراره ازش نگهداری کنید توجه نکنید بعد یک مدت خودش کاملا آروم میشه و نمیزنه اما اگه از جوجه گی بزرگ کردین و بیرون قفس زیاد کنار شما و خونواده باشه اصلا نمیزنه و حمله نمیکنه من خودم تجربه شو داشتم و به هرکی گفتم نتیجه داده.
وت پارس در تاریخ 06 خرداد 1394
با سلام . ممنون از توضیحات تکمیلی و پرسش های همه دوستان که سعی شده است به تمامی آنها پاسخ داده شود و تشکر ویژه از دوستانی که توضیحاتی تکمیلی و تجربی خود را برای ما ارسال نمودند.باز هم از شما ممنونیم به خصوص توضیحات دقیق در خصوص تغذیه این حیوانات که در آخرین کامنت بیان شد. دوستان دیگر نیز اگر تجربه خاصی داردند که در تایید و رد متن اصلیست برای ما بیان کنند. علم همواره در حال تغییر است و گاهی تجربه به چندین کتاب رفرنس و مرجع می ارزد - وت پارس
تقیان در تاریخ 30 تير 1394
سلام ممنون از اطلاعات خوبتون مینای من یه هفتس ی آبله زیر نوکش داره و یک روزه اسهال گرفته و مدفوعش یا کاملا سفیده یا سیاه و کفی لطفا برای درمانش راهنماییم کنین ممنون
احسان روشندل در تاریخ 15 مرداد 1394
سلام یه جوجه مینادارم یکماهه هست وقتی دهنشوبازمیکنه بهش غذابدم یه صدای خس خس میشنوم خواستم بدونم مشکلش چیه
سید در تاریخ 18 مرداد 1394
سلام مرغ مینای من دو ماه و خورده ایش هست فروشنده میگفت اصل همدان هست به شرط چهار ماهه حرف میزنه میخواستم ببینم راس گفته اخه قصمم خورد.سوال بعدیم اینکه شبا یه ملحفه کوچیک میندازم روی قفس اخه قفس بزرگه اشکالی نداره ملحفه کوچیک باشه و اطراف قفس نباشه.سوال بعد قفس چون بزرگه نمیتونم تمیزش کنم چیکار کنم؟ شبا اگر بهام براش ظبط بزارم مزاحم خوابش نمیشه ؟؟ممنون میشم,سریع تر جواب بدید
ندا در تاریخ 03 شهريور 1394
با سلام من یه مرغ مینای تقریبا سه ماهه دارم غذا دونه پارس میخوره ولی هرروز داره لاغرتر و پژمرده تر میشه یه هفته ست که صداش کامل قطع شده و دیگه پرواز هم نمیتونه کنه خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید
محمود در تاریخ 23 شهريور 1394
باسلام من مرغ مینایی دارم که یکسال ونیمش است چندمدت مریض بود واصلا غذا نمیخورد واصلا حرف نمیزد...وقتی بردمش دامپزشک بهم یکسری ویتامین و آموکسی سیلین داد تا داخل آبش بریزم یه مدت به سختی میخورد اما الان اصلا نمیخوره خیلی هم لاغر شده ونمیدونم چرا دورچشماش قرمز رنگ شده لطفاکمکم کنین ممنون.
علی در تاریخ 29 آبان 1394
سلام مرغ مینای من یک سال و نیمه شه و مو های سرش یکم کم شده و چند تا تار سفید هم داره خواهشا بگید دلیلش چیه خیلی نگرانشم
علی در تاریخ 11 آذر 1394
سلام مرغ مینا من دهنش بوی بدی میده چیکار کنم
مریم در تاریخ 14 آذر 1394
سلام. من یه مینای 4 ماه دارم که مدتیه موهای گردنش ریخته و کم پشت شده و موهای ریز سر و زیر گردنش سفید رنگ شده ، خوب که دقت کردم یه غلاف سفید رنگ دور موها می بینم، پیش دامپزشک بردم پشت گردنش دو قطره محلولی به نام اسکات ریخت گفت این عمل رو 10 روز دیگه هم انجام بده اما من هنوز اثری از بهبودی ندیدم. از غذا و شیطنت هم نیوفتاده. لطفا راهنماییم کنیم بیشتر نگرانم که نکنه قارچ درماتوفیت داشته باشه.
محمد صالح در تاریخ 21 آذر 1394
سلام.من یه مینا جوجه بهار خریداری کردم از اول رنگ پاهاش قهوه ای تیره بود تا الان میخاستم بدونم چرا مثل بقیه نیست زرد باشه؟ تا چند وقت پیش چند کلام صحبت میکرد ولی چند روزه الان خبری نیست چکار کنم با اینکه هر روز باهاش تمرین میکنم.احتمال داره تو لک رفته باشه؟ ممنون میشم جواب بدید
ح.ر در تاریخ 26 فروردين 1395
من به مرغ مینا خیلی علاقه دارم یکی میخوام بخرم یکسالشه فقط 2کلمه حرف میزنه و سوت ایا میتونه بازم یادگیری داره یا نه؟
Javad در تاریخ 23 ارديبهشت 1395
سلام .من دوهفته ایه که مینا خریدم و حدودا پنج ماهه .چند روزه که موهای دم و سرش سفید شده (حدودا یک هشتم پرهاش) میخواستم بپرسم دلیلش چیه؟؟
فروزان در تاریخ 23 مرداد 1395
با عرض سلام و خسته نباشید من قصد دار یه مرغ مینا بخرم اگه 3ماهو نیمه لاشه به خوبی قدرت یادگیری داره؟ بیزحمت زود جوابمو بدین متشکرم
mina در تاریخ 04 شهريور 1395
با سلام ، من یه مرغ مینا دارم که حدود 7 سالشه ، لغت و جملات زیادی میگه و صداهای مختلفی رو تقلید میکنه ، توصیه میکنم از دادن دونه پارس درشت خودداری کنید چون مرغ مینای من اوائل از اونها میخورد ، بعد از مدتی که مریض شده بود و روی یک پا می ایستاد بردم دامپزشکی ، دکتر گفت در حال دچار شدن به بیماری کبد چربه و کاهش کلسیم و کمی هم علامت سرماخوردگی داشت ، که شربت کلسیم و ویتامین براش تجویز کرد ، استفاده کردم بهتر شد . از اونجائیکه خیلی بمن وابسته هست و دوست نداره که تنهاش بزارم و دلش میخواد تو جمع باشه ، بسیار به اطرافیان من حسادت میکنه و اونها رو میزنه ، برای جلو.گیری از اینکار مینا بهتره که در یک جای ثابت منزل نگه داری نکنید ، بلکه قفسش رو در جاهای مختلف بگذارید که عادت کنه به محیط کل منزل و وابسته به یک نقطه یا شخص نشه . مرغ مینای من روزی یک الی دوبار از قفس بیرون میاد و برای خودش بازی میکنه و یه ظرف مخصوص براش میزارم و شیراب رو باز میکنم و میره هم اب بازی میکنه و به اصطلاح هم دوش میگیره ، بعد خودش میاد میره تو قفس ، اما چون به من خیلی وابسته هست وقتی تنهاش میزارم خیلی داد و بیداد میکنه و جیغ میزنه و ناله هایی شبیه یک بچه کوچیک میکنه ، بطوریکه همسایه ها اعتراض کردند . روزی یکبار هم بگذارید جلوی افتاب که به اصطلاح افتاب بگیره و دچار نرمی استخوان نشه . مرغ مینا عادت به گرفتن دوش روزانه داره و اگه دوش نگیره کلافه میشه و اروم و قرار نداره و حتی ممکنه از آبی که درظرف آب خوردنش هست برای اب بازی استفاده کنه . عاشق بوی تازه ی نونه ، حتما بهش بدید و همینطور برنج ساده بدون روغن و نمک و ادویه ، کشمش و انگورو هندوانه ، هویج رنده شده و سیب به مقدار کم دوست داره و میوه های آبدار که کمی شیرین باشه ، خیار و کاهو و سبزی اصلا دوست نداره ، مراقب باشید که مینا روی مدفوع خودش راه نره چون مدفوعش بسیار اسید بالایی داره و باعث میشه پاش زخم بشه و در صورتیکه زخم بشه باعث عفونت ومرگش میشه ، چون اگه دقت کرده باشید رنگ و لعاب قفس رو تغییر میده به دلیل اسید بالای مدفوعش و من روزانه 2 و حتی سه بار هم جاش رو عوض میکنم ، توصیه میکنم شبها روی قفسش رو نپوشونید ، چون این پرنده معمولا با روشنایی روز شروع به تکرار چیزهایی که یاد گرفته میکنه و اگه این کار رو انجام بدید به مرور زمان دیگه صبحها حرف نمیزنه و ساکت میشه ، متاسفانه من این کاررو انجام دادم و مدتیه که صبحها جیغ میزنه و اینطوری میخواد توجه همه رو به خودش جلب کنه ، حتی میتونم بگم قادره با اون مدل جیغ زدن و ناله کردن شما رو عصبانی کنه ، به دلیل حسادت به اطرافیان معمولا یا نوک میزنه و یا از بالاترین ارتفاع حمله به سرو صورت میکنه ، مراقب چشمها و بینی باشید . اگه جای همیشگی خودش باشه مزاحم کسی نمیشه و شروع به صحبت کردن میکنه و هر چیزی رو که بلده از تقلید صدا و یا لغت و جمله برای خودش تکرار میکنه . مشکلی که الان من دچارش هستم اینه که مدتی پرهاش شروع به ریختن کردند و وقتی هم خودش داره خودشو تمیز میکنه پرهای کوچیکش به راحتی میریزن و الان زیر گردنش داره معلوم میشه ؛ نمیدوونم آیا داره تو لک میره یا مشکل خاصی پیدا کرده ؟ضمنا هر از گاهی داخل آبش بمقدار کم شربت کلسیم میریزم . و همیشه هم کف پاش رو کنترل میکنم که زخم نشده باشه . اگه تجربه ای از شما دوستان دارید در خصوص ریزش پر مینا ، ممنون و سپاسگزار میشم که نظرتون رو برای من ایمیل کنید و در اینجا هم بگذارید تا به این وسیله کمکی برای جلوگیری از بیماری مرغ مینا کرده باشیم . با تشکر ، منتظر دریافت پاسخ و راهنمایی هستم .
آریا در تاریخ 02 آبان 1395
سلام مینای من دو روزه خیلی سر و صدا میکنه البته من روزی یک ساعت اونو از قفس بیرون میارم اما از دفعه آخری که آوردمش بیرون اصلا ساکت نمیشه همش جیغ میزنه غذا هم کمتر میخوره
مهدی در تاریخ 25 بهمن 1395
با سلام. من یه مینا حدود ۱سال دارم تقریبا هم ۴۰ کلمه صحبت میکنه .الان حدوده ۲ هفته هست که دچار تشنج میشه روزی ۱ کی ۲ بارم این اتفاق طی روز براش رخ میده بد جوری داره اذیتم میکنه درد کشیدنش .مثلا تو حالت خواب یه دفعه از بالای قفس میوفته کف قفسو بال بال میزنه بدون اینکه جیزی متوجه بشه و خودم دست میگیرمش تا ۲ ۳ دقیقه بعد بهوش بیاد میخواستم ببینم شما راجع به بیماریش میتونید کمکم کنید ! با تشکر . لطفا سریع تر. ......
زهرا در تاریخ 09 تير 1397
سلام مرغ مینای چند روزه گرفتم چجوری باید نگهداری کنم؟ غذا حمام پراش همه تیغ تیغیه هنوز در نیومده آفتاب روزانه لازم داره یا نه؟ خلق و خوی کسلی داره همش چرت میزنه و خوابه ریز جیک جیک میکنه
Delsa در تاریخ 19 تير 1397
سلام من یک مرغ مینای 4ماه دارم نه حرف میزنه نه داخل دیتم غذامیخوره و هروقت میرم پیشش فرار میکنه و میترسه لطفا هرچه سریع جواب بدین
ابراهیم نجفی در تاریخ 29 خرداد 1397
سلام من یه جوجه مینا 45 روزه خریدم و الان توی کارتون نگهش میدارم غذا هم هر سه ساعت یک بار در روز بهش میدم غذا هم پلت بسته بندی شده از شرکت سپهردانه به همراه مقداری دل مرغ چرخ شده آیا نیازی هست چیزدیگری هم بهش بدم؟از چند ماهگی میتونم بذارمش توی قفس؟ قطره مولتی ویتامین مخصوص پرندگان هم گرفتم اون رو باید چه مقدار و چند بار در روز یا هفته بهش بدم و چطوری؟ ممنون از سایت خوبتون
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image