ضربه‌پذیری محیط زیست و منابع طبیعی با ناهماهنگی ذی‌نفعان دولتی و بهره‌برداران

10 شهريور 1392, ارسال شده توسط: alirezahatami

سرویس محیط زیست وت پارس-استاد منابع طبیعی دانشگاه تهران از ضربه‌پذیری محیط زیست و منابع طبیعی با ناهماهنگی میان ذی‌نفعان دولتی و بهره‌برداران سخن به میان آورد.
مهدی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج در حاشیه نشست با مسئولان منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیریت موفق منابع طبیعی و محیط زیست کشور فقدان انسجام و هماهنگی مطلوب در روابط برون سازمانی در بین ذی‌نفعان دولتی و غیر دولتی منابع طبیعی و محیط زیست است.

این دانش‌آموخته منابع طبیعی ادامه داد: وجود هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی مختلف که به نحوی در مدیریت منابع طبیعی ذی‌نفع هستند، لازمه مدیریت موفق و یکپارچه عرصه‌های طبیعی کشور محسوب می‌شود.

قربانی عنوان کرد: از طرفی دیگر سیاست‌های تقابلی و تضادی در بین ذی‌نفعان دولتی و غیر دولتی در عرصه‌های طبیعی را می‌توان یکی دیگر از چالش‌های پیش روی مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی عنوان کرد.

وی گفت: در سوی دیگر، دستیابی به مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی و محیط زیست کشور نیازمند تقویت انسجام اجتماعی، سرمایه اجتماعی، سرمایه اقتصادی و سرمایه فرهنگی در بین بهره‌برداران منابع طبیعی (جوامع محلی) است.

قربانی تصریح کرد: هر یک از این معیارها مکمل یکدیگر بوده و در برنامه‌ریزی و مدیریت منابع طبیعی باید تمامی این معیارها را مورد نظر قرار داد.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه در ادامه گفت: برای نخستین بار در ایران جهت مدل‌سازی و سیاستگذاری و همچنین اجرای مدیریت مشارکتی منابع طبیعی طرح ملی «تحلیل شبکه اجتماعی؛ مدل‌سازی، سیاستگذاری و اجرای مدیریت مشارکتی منابع طبیعی» در سه استان البرز، کهگیلویه و بویراحمد و سمنان به اجرا در می‌آید.

مجری این طرح ادامه داد: این طرح ملی بین دانشگاه تهران و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور منعقد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مجری طرح مذکور اظهار داشت: طرح ملی تحلیل شبکه اجتماعی و مدیریت مشارکتی منابع طبیعی در 2 فاز مطالعاتی و اجرایی در سه استان کشور پیگیری می‌شود.

قربانی نگاه فرابخشی در مدیریت منابع طبیعی را یکی از الزامات دستیابی به مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی عنوان کرد و با توجه به اهمیت اکوسیستم‌های طبیعی در ایران و نقش آن‌ها در مدیریت پایدار سرزمین، هماهنگی و تقویت انسجام سازمانی در بین ذی‌نفعان دولتی، غیر دولتی و محلی را یکی از اولویت‌های اساسی دستگاه اجرایی منابع طبیعی کشور برشمرد که باید در سطوح تصمیم‌گیری کلان کشور به این مهم توجه ویژه کرد.

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image
مطالب موجود در این دسته‌بندی