آنتی‌بیوتیک‌ها ، چالش مهم بهداشتی بشر در قرن بیست و یکم

28 مهر 1398, ارسال شده توسط: saeedseery

سال 2013 میلادی وزرای علوم هشت کشور صنعتی در آکادمی سلطنتی بریتانیا برای غلبه بر برخی چالش‌های جهانی تشکیل جلسه دادند. مقاومت میکروبها به آنتی‌بیوتیک‌ها و نیاز فوری و مبرم جامعه جهانی به آنتی‌بیوتیک‌های جدید مهمترین موضوع این جلسه بود. وت پارس شما را به مطالعه کامل این مقاله در ادامه مطلب دعوت می کند.

وزرای علوم این هشت کشور در بیانیه ای که منتشر کردند برای دانش، "نقشی حیاتی در حل معضلات جهانی" قائل شدند و مقاومت میکروب‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ها را "یکی از مهمترین چالشهای بهداشتی بشر در قرن بیست و یکم" قلمداد کردند.

"ما تصمیم گرفتیم هماهنگ با یکدیگر، منابع لازم را برای کاهش مقاومت به آنتی‌بیوتیک تخصیص دهیم. ما با سازمان‌هایی مثل سازمان بهداشت جهانی همکاری خواهیم کرد و اقدامات دیگر را هم مدنظر خواهیم داشت."

این وزرا در بیانیه خود وعده دادند که برای ایجاد زیرساختهای تحقیقات جهانی با هم همکاری کنند. دیوید ویلتس، وزیر علوم بریتانیا، در این نشست پیشنهادهایی برای وزرای علوم هشت کشور صنعتی داشت: جلوگیری از تجویز بی مورد آنتی بیوتیک از طرف پزشکان و جلوگیری از مصرف آنتی بیوتیک ها در صنایع پرورش دام و طیور و شیلات.

وزیر علوم بریتانیا، به علاوه، از همتایان خود در کشورهای صنعتی خواست برای کشف داروهای تازه و تسهیل ورود آنتی بیوتیک‌های جدید به بازار تلاش کنند و ظهور ارگانیسم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را در سطح بین‌المللی زیر نظر داشته باشند.

"ما در کشورهای صنعتی باید گسترش مقاومت میکروب‌ها به آنتی‌بیوتیک را در رده معضلاتی جهانی مثل تغییر آب و هوای زمین، کمبود آب و تخریب محیط زیست قرار دهیم." "اگر به سرعت برای میکروب‌های مقاوم به درمان و ساخته نشدن آنتی بیوتیک‌های جدید در ۲۵ سال گذشته چاره ای جدی اندیشیده نشود، در سالهای آینده هر جراحی ساده‌ای می‌تواند به عفونت‌های مرگبار منجر شود و بیماری‌های عفونی مانند دویست سال پیش جان انسان‌ها را بگیرد."

مقاومت به آنتی بیوتیک

مقاومت میکروبی پیامد غیرقابل اجتناب مصرف آنتی بیوتیک است. آنتی بیوتیک گونه‌های حساس را از بین می‌برد و گونه‌های مقاوم باقی می‌مانند. این ارگانیسمهای مقاوم تکثیر پیدا می‌کنند و به تدریج به قویترین آنتی‌بیوتیک‌ها هم مقاومت پیدا می کنند.

با اینکه نظارت بیشتر و رعایت بهتر بهداشت سبب کاهش موارد عفونتهای بیمارستانی مقاوم به آنتی‌بیوتیک شده - مثل استافیلوکوک طلایی مقاوم به متی‌سیلین و کلستریدیوم دیفیسیل- اما تعداد گونه های مقاوم به درمان رو به افزایش است.

در بریتانیا مقاومت میکروبهایی مثل سل، ای کولای و کلبسیلا رو به افزایش است و سوزاک در ۸۰ درصد موارد به آنتی بیوتیک اصلی درمان بیماری یعنی تتراسایکلین مقاوم شده است.

سالی دیویس در تلاش است تا سازمان ملل معاهده ای را به تصویب برساند تا بر اساس آن، استفاده از آنتی بیوتیک در صنایع پرورش حیوانات ممنوع شود. آنتی‌بیوتیکها در دامداری، پرورش مرغ و طیور، پرورش ماهی و آبزیان، تولید محصولات کشاورزی و در باغهای میوه استفاده می‌شود.

قرار است طی سال های آینده آژانس پزشکی اروپا با تغییر قوانین، شیوه آزمایش آنتی‌بیوتیک‌های جدید را تغییر دهد تا داروهای جدید سریعتر به بازار راه پیدا کنند.

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

منبع : سرویس علمی BBC

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image