آزمایشات پایه ای درآزمایشگاه های صنایع شیر

19 آبان 1391, ارسال شده توسط: bahram

شیر از ابتدای شکل گیری صنعت دامپروری یکی از مهم ترین فراورده های دامی محسوب می شده است که ماده اصلی برای تولید بسیاری از محصولات دامی دیگر است.یکی از مهم ترین آزمایشات که بر روی تمام شیرها در کارخانه ها صورت می گیرد ، تست مقدار چربی شیر است.شما در این خصوص چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

شیر از ابتدای شکل گیری صنعت دامپروری یکی از مهم ترین فراورده های دامی محسوب می شده است که ماده اصلی برای تولید بسیاری از محصولات دامی دیگر است.امروزه با گسترش صنایع وابسته به شیر نیاز است که پیش از استفاده شیر در هر بخش از این صنعت ، ویژگی های کلی آن را دانسته و کیفیت آن را مشخص کنیم. در این راستا آزمایشات زیادی در آزمایشگاه های صنایع شیر بر روی شیر های وروی به کارخانه ها صورت می گیرد تا کیفیت و محصولی که از شیر ورودی قابل برداشت است مشخص شود. یکی از مهم ترین آزمایشات که بر روی تمام شیر ها در کارخانه ها صورت می گیرد ، آزمایش تست مقدار چربی شیر است که در این پست آموزشی به صورت مرحله به مرحله و آموزش تصویری به آن خواهیم پرداخت.

برای آزمایش اندازه گیری چربی شیر از روش های زیادی استفاده می شود که معروف ترین آنها آزمایش تست چربی شیر به روش ژربر (GERBER) می باشد. در این روش نیاز به وسایلی است که در زیر به آنها می پردازیم:

۱. بوتیرومتر مخصوص شیر

۲. اسید سولفوریک ژربر (۹۱-۹۲ درصد) 10cc

۳. الکل امیلیک 1cc

۴. شیر 11cc

روش آزمایش

در ابتدا باید ۱۱ سی سی شیر را در داخل بوتیرومتر ریخته و سپس اسید سولفوریک را به آرامی و به طوری که با شیر مخلوط نشود به داخل بوتیرومتر می ریزیم و در انتها الکل امیلیک را نیز به آرامی به مجموعه اضافه می کنیم. سپس درب بوتیرومتر را روی آن قرار داده و با استفاده از یک دستمال بوتیرومتر را در دست گرفته و مواد را با هم مخلوط می کنیم در طول زمان مخلوط کردن مواد گرمای زیادی تولید می شود. بعد از اینکه شیر با مواد دیگر به خوبی مخلوط شد ، محلول سیاه رنگی به وجود می آید. سپس باید بوتیرومتر را داخل سانتریفیوژ مخصوص ژربر قرار داد. سپس باید سانترفیوژ را به مدت ۵ دقیقه بر روی ۱۱۰۰ دور بر دقیقه تنظیم و دمای آن را نیز برروی ۶۵ درجه سلیسیوس تنظیم نمود. پس از ۵ دقیقه با نگاه به بوتیرومتر لایه شفاف و زیتونی رنگ در قسمت مدرج به وجود آمده است که نشان دهنده مقدار چربی شیر است.

احتیاطات

۱. در هنگام ریختن اسید سولفوریک باید مراقب تماس آن با دست و لباس خود باشید زیرا بسیار خورنده است.

۲. دما ناشی از مخلوط شدن اسید و شیر بسیار زیاد است و ممکن است باعث سوختگی شود

۳. در هنگام قرار دادن نمونه ها در دستگاه سانترفیوژ باید توازن بر قرار باشد یعنی در برابر هر بوتیرومتر باید یک بوتیرومتر هم وزن در طرف مقابل قرار گیرد.

تصاویر آموزشی

 

کمک های اولیه در آزمایشگاه

مراقبت های عمومی به هنگام کار در آزمایشگاه

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

تصاویر اختصاصی وت پارس از بهرام ایمان طلب

نظرات

حبیب در تاریخ 19 آبان 1391
ممنون از زهمه اعضا وت پارس خسته نباشید
bagher nouri در تاریخ 21 آبان 1391
سلام دوست عزیز.من شما را با نانم مورد نظر لینک کردم.شما من را با نام امازون فیش لینک کنید
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image