گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر آذین توکلی

02 مرداد 1395, ارسال شده توسط: bahram

در ابتدای دهه هشتاد شمسی به عنوان نخستین خانم در آزمون ورودی جراحی دامپزشکی با رتبه یک وارد دانشگاه تهران شد و هشت سال بعد نیز به عضویت هیئت علمی دانشگاه گرمسار در آمد.می توان از او به عنوان یکی از موفق ترین بانوان حوزه دامپزشکی ایران نام برد.وت پارس هم اکنون به گفتگو با دکتر آذین توکلی نشسته است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر آذین توکلی

آنچه در ادامه می آید گفتگوی مفصل و اختصاصی سایت وت پارس با دکتر آذین توکلی ، دامپزشک ، استاد دانشگاه و متخصص جراحی دامپزشکی می باشد.

وت پارس - در وهله اول از فرصتی که در اختیار ما برای انجام این مصاحبه قرار دادید نهایت تشکر را داریم ، طبق روال معمول خودتان را به طور کامل برای خوانندگان ما معرفی نمایید.

دکتر آذین توکلی - عرض سلام و ادب دارم محضر تمامی مخاطبین و همه فعالان عرصه دامپزشکی در كشور . من آذین توکلی متولد مهر ماه 1357 و اهل شیراز هستم . سال 1375 در رشته دامپزشکی در دانشگاه شیراز پذیرفته شدم و بلافاصله پس از اتمام تحصیل دوره دکترای حرفه ای در سال 1381  به عنوان نخستین خانم در کشور در آزمون ورودی جراحی دامپزشکی با رتبه اول در دانشگاه تهران پذیرفته شدم. در سال 1388 به عنوان عضو هیات علمی در بخش جراحی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار مشغول به کار شدم. پس از اتمام دوره دکترای تخصصی حدود یکسال و نیم دوره پسادکترای جراحی های کم تهاجمی (minimally invasive surgery) در دامهای کوچک در دانشگاه تهران را گذرانیده ام. همچنین در دانشگاههای مختلفی از اروپا، امریکا و استرالیا به کسب مهارت های مختلف در زمینه جراحی دامپزشکی و دندانپزشکی دامپزشکی پرداخته ام. حدود 4 سال است که به صورت تخصصی تری زمینه مطالعات، تحقیقات و ارایه خدمات درمانی خود را به دندانپزشکی دامهای کوچک که خط تخصصی نسبتا جدیدی در دنیا می باشد منحصر نموده ام. توضیح اینکه بسیاری از بیمارستانهای دامپزشکی در دنیا هنوز فاقد بخش جداگانه ای برای ارایه خدمات دندانپزشکی هستند و تنها حدود 100 متخصص و رزیدنت دندانپزشک دامپزشک در دنیا مشغول فعالیت هستند. از آنجا که در ایران تخصص جداگانه ای در این خصوص وجود ندارد و به علاوه در دروس دوره دکترای عمومی و تخصصی نیز به صورت ویژه به این موضوع پرداخته نمی شود، کسب مهارت و دانش دندانپزشکی برای من کار نسبتا سختی بود.

وت پارس - چه شد که دامپزشکی را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کردید؟

دکتر آذین توکلی - در کنکور سراسری مانند بسیاری از پذیرفته شدگان رشته دامپزشکی به دلیل عدم پذیرش در رشته های بالاتر در این رشته پذیرفته شدم. در واقع برای تحصیل در رشته دامپزشکی انتخاب شدم و پیش از آن هیچ ایده ای در این خصوص نداشتم.

وت پارس - یا مخالفت یا موافقتی از سوی خانواده برای تحصیل در دامپزشکی داشتید؟

دکتر آذین توکلی - خیر ، نه تنها با هیچ مخالفتی از سوی خانواده مواجه نشدم بلکه همواره از سوی پدر و مادرم و پس از آن همسرم مورد تشویق قرار گرفته ام و هنوز هم حمایتهای آنان موجب دلگرمی و راهگشای من می باشد.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر آذین توکلی

وت پارس - دوران تحصیل در دانشگاه به چه صورت بود؟به کدوم دروس علاقه داشتید؟

دکتر آذین توکلی - تحصیل در رشته دامپزشکی از شیرین ترین و پر ماجراترین دوران زندگیم بوده است. یکی از موهبت های بزرگی که در زندگی حرفه ای از آن برخوردار شده ام کسب علوم دامپزشکی از محضر اساتید بزرگ و نامدار این رشته در هر دو دانشگاه شیراز و تهران بوده است. کسب علم در محضر اساتیدی که نام آنها را روی جلد منابع اصلی دامپزشکی دیده بودم برای من بسیار خاطره انگیز بود. علاوه بر درس جراحی دامهای کوچک، به دروس کلینیکال پاتولوژی و داخلی دامهای کوچک نیز بسیار علاقمند بودم. در دروس عمومی نیز به ادبیات فارسی بسیار علاقه دارم و چون مادرم معلم ادبیات هستند و از کودکی با مفاخر ادبی ایران زمین بسیار مانوس بوده ام،  هنوز هم اگر فرصتی داشته باشم، اولین انتخابم مطالعه متون ادبی است.

وت پارس - دوران بعد از تحصیل و شروع دوران کاری شما چگونه بود؟ آیا بلافاصله دوران کاریتان شروع شد؟

دکتر آذین توکلی - متاسفانه خیر. پس از اتمام تحصیل در دکترای تخصصی علی رغم احراز رتبه اول، موفق به استخدام در هیچ دانشکده دامپزشکی نشدم. تنها یک روز در هفته در دانشگاه آزد اسلامی واحد گرمسار دروس کاردانی آن زمان را تدریس می کردم. همینطور به عنوان مسوول فنی و همچنین مدرس زبان انگلیسی در موسسه زبان و دانشگاه پیام نور مشغول بودم. در واقع حدود 3 سال به صورت under-employed'" یعنی کمتر از آنچه که از یک متخصص جراحی توقع میرفت کار می کردم. در این خصوص شرایط بسیاری از فارغ التحصیلان را درک مي كنم. البته من همیشه از هر تجربه ای استقبال نموده و به آن به عنوان برگی از کتاب زندگی می نگرم. تجربه تدریس، مدیریت زمان و رعایت نظم در کارهایم را از آن زمان آموختم.

وت پارس - از نحوه رفتار آشنایان با شما به عنوان یک دکتر دامپزشک راضی هستید؟

دکتر آذین توکلی - در زمانی که من در دکترای تخصصی تحصیل می کردم (اوایل دهه 1380) بسیاری حتی نمیدانستند دامپزشکی دکترای حرفه ای است ، چه رسد به اینکه دارای شاخه های تخصصی نیز باشد. اما خوشبختانه در سالهای اخیر با ارتقای فرهنگ و دانش عمومی و تغییر نگرش کلی جامعه نسبت به دامپزشکی در محیطهای اجتماعی همواره دارای منزلت و احترام بوده ام. در سال های اخیر هر خانواده حداقل یک دامپزشک را می شناسد. بسیاری از ایرانیان دلشان برای حفظ یوزپلنگ ایرانی می طپد یا در کمپین های مقابله با حیوان آزاری شرکت می نمایند. در این خصوص می بایست از همکاران و بزرگواران فعال در حرفه طبابت دامپزشکی، تاسیس بیارستانها و حضور مثبت گروه دامپزشکان مدرن و حرفه ای در عرصه رسانه ها و تبلیغات در بهبود منزلت دامپزشکان قدردانی نمود. خارجی ها ضرب المثلی دارند که می گوید: You earn the respect و ؛You teach people how to treat you. و به این موضوع قویا معتقدم که تا خود ما دامپزشکان تلاش مثبت و شایسته ای نداشتیم قادر به کسب جایگاهی در خور حرفه مان نخواهیم بود.

وت پارس - به نظر شما مهم ترین خصوصیاتی که یک فرد برای دامپزشک شدن باید داشته باشد چیست؟

دکتر آذین توکلی - از دیدگاه من دارا بودن روحیه استقبال از هیجان، عشق به حیوانات و درک لذت تشخیص و درمان از ویژگی های دامپزشکانی باید باشد که در امر طبابت خدمت رسانی می کنند. همچنین تعهد به سوگندی که در زمان فارغ التحصیلی می خوریم که در تخفیف آلام حیوانات و کنترل بیماریهای مشترک بین انسان و دام بکوشیم.

وت پارس - تلخ ترین و شیرین ترین خاطره دوران دانشجویی و کاری شما چیست؟

دکتر آذین توکلی - از دست دادن بیمار علی رغم تلاشهای انجام شده، از تلخ ترین حوادث حرفه ای ماست. شیرین ترین خاطره دوران تحصیلی و کار حرفه ایم، اولین بازگشتم به ایران پس از سپری نمودن دوره آموزشی از کشور آمریکا بود.

وت پارس - با تمامی تفاسیر و گذر از تمام این سال ها ، اگر باز هم به گذشته باز می گشتید همین مسیر را طی می کردید؟ باز هم دامپزشک می شدید؟

دکتر آذین توکلی - راستش بارها در این مورد اندیشیده ام و راه هایی که در گذشته رفته ام را در ذهن مرور نموده ام. اگر توانسته باشم گام هر چند کوتاهی در راستای پیشرفت علوم بالینی دامپزشکی در کشورمان برداشته باشم از جایگاهی که امروز دارم بسیار خرسندم.  اما اگر فرصت تجربه های بیشتر را داشتم شاید به دنبال علم نجوم یا موسیقی هم می رفتم.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر آذین توکلی

وت پارس - جامعه دانشجویی دامپزشکی ایران را چگونه می بینید؟ انگیزه و پشتکار دوران قبل را در این دوره هم می بینید؟

دکتر آذین توکلی - متاسفانه بر خلاف دوره دانشجویی ما، کلاسهای دانشجویان با تعداد بیش از 80 تا 90 نفر اداره می شود. از آنجاییکه مشغول به تدریس علوم بالینی هستم به جرات می توانم عرض کنم بیش از 3/2 از دانشجویان هیچ حسی نسبت به اینکه روزی قرار است در مقام تشخیص و درمان بیماریها بر آیند ندارند. همواره سر کلاسهای تدریسم سعی دارم که با استفاده از تصاویر بیماریها و مطرح نمودن سناریو های واقعی از بیماران دانشجویان را در حال و هوای شرایط واقعی طبابت قرار دهم. واقعیت تلخ دیگر این است که میانگین میزان انگیزه و امید در راستای کسب علم و مهارت در بین جمعیت دانشجویی پایین است.

وت پارس - دامپزشکان از نظر شما امنیت شغلی دارند؟

دکتر آذین توکلی - خوب قطعا شرایط ایجاد بحران اقتصادی در دنیا بعد از سال 2006 امنیت شغلی عمومی را کاهش داده است. ولی اگر بخواهیم خوش بینانه به نیمه پر لیوان نگاه کنیم، در همه کشورهای پیشرفته دنیا دارا بودن امنیت شغلی یعنی حفظ شغلی که در آن تلاش می کنیم و شایستگی و توانمندی خود را به عرصه ظهور برسانیم. این موضوع باعث ایجاد رقابت سالم در بین افراد جویای یک شغل و در نهایت موجب ارتقای وضعیت عمومی یک حرفه می شود. به اين معني كه در پايان رقابت  مي بايست شايسته ترين و با انگيزه ترين فرد يك شغل را تصاحب كند (Job hunters). اما به هر حال با افزایش دانش عمومی و نیز شرایط اخیر که افراد آگاه تر و با نگاه حرفه ای تری در راس جامعه دامپزشکان و ساختارهای سازمانی دامپزشکی قرار گرفته اند به آینده روشن امیدوارترم.

وت پارس - به نظر شما دروسی که در حال حاضر در دانشگاه های ما به عنوان دامپزشکی تدریس می شوند به روز و مطابق با سرفصل های جهانی هستند؟

دکتر آذین توکلی - تقریبا لیست سرفصل تنظیم شده در دروس دامپزشکی بخصوص با بازنگری جدید ، با سایر مدرسه های دامپزشکی معتبر دنیا مطابقت دارد. اما کیفیت موجود در آموزش به ویژه در دروس بالینی مرا نسبت به میزان موفقیت دانشجویان در عرصه طبابت و درمان نگران می سازد.

وت پارس - در طول تمام این سال ها بهترین و بدترین خبری که در مورد رشته خودتان شنیدید چه بود؟

دکتر آذین توکلی - بهترین خبر از نظر من تلاش های انجام شده در کنترل گونه های حیوانی در حال انقراض می باشد. بدترین خبر هم افزایش بی حد و مرز ظرفیت پذیرش در دوره دکترای تخصصی و نیز ممنوعیت و سختی تردد صاحبان حیوانات خانگی بوده است.

وت پارس - آیا حق مطلب در مورد اصحاب دامپزشکی به خصوص پیشکسوتان ادا شده است؟

دکتر آذین توکلی - اگر چه اقدامات انجام شده در سالهای اخیر قابل تحسین است ولی شاید قدم های برداشته ناکافی بوده باشد. پیشکسوت بودن نباید به معنی انقضای تاریخ مصرف افراد باشد. امیدوارم در دانشگاهها و مجامع معتبر از این بزرگان دعوتهای بیشتری برای ارایه سخنرانی و در اختیار قرار دادن تجربه شان و همینطور قدردانی از ایشان به عمل آید. زیرا آنها گنجینه اصلی و تاریخ زنده رشته دامپزشکی در ایران هستند. به عقيده من این بزرگان دامپزشکی را از حالت بیطاری در دهه 40 و 50 شمسی به دامپزشکی علمی امروزی تغییر شکل داده اند و به دست نسل کنونی سپرده اند. وظیفه ما حراست از آن و نزدیک نمودن آن به شکل مدرن امروزی و در سطح استاندارد جهانی است.

وت پارس - از نظر شما آیا فضای مجازی اهمیتی در شناساندن رشته دامپزشکی دارد؟

دکتر آذین توکلی - بر طبق مطالعه ای 88 درصد افراد از طریق بصری آموزش ميبينند و مطالب را درک می کنند. فضای مجازی با فراهم آوردن جذابیت بصری و دسترسي آسان، امروزه درهمه زمینه ها نقش بسزایی در تبلیغات و ارتقای آگاهی افراد یک جامعه دارد و قطعا دامپزشکی نیز در این میان مستثنی نیست.

وت پارس - در خصوص کتب و مقالات منتشر شده خود برای خوانندگان ما توضیح دهید؟

دکتر آذین توکلی - کتابی در زمینه جراحی بافت نرم در دامهای کوچک تالیف نموده ام با این امید که راهگشای دانشجویان علاقمند به حرفه جراحی باشد و امیدوارم در ویرایشهای بعدی بتوانم آن را ارتقا بدهم. مقالات منتشره اینجانب نیز بیشتر در زمینه جراحی های کم تهاجمی، دندانپزشکی دامپزشکی و مدیریت درد در دامهای کوچک می باشد که اغلب آنها بصورت انلاین موجود است. مقالات بسياري هم با تمركز بر كنترل درد و دندانپزشكي دامپزشكي در كنفرانسهاي داخلي و خارجي ارايه نموده ام.

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر آذین توکلی

وت پارس - مقاله ای از شما در همایش انجمن بین‌المللی دندانپزشکان دامپزشک آمریکا پذیرفته شد که در داخل کشور نیز با استقبال رو به رو شد.در خصوص این مقاله ، موضوع آن و نحوه پذیرش آن برای ما بگویید.

دکتر آذین توکلی - راستش اطمینان دارم که همه همکاران و اساتید من نیز فعالانه در همایشهای بین المللی و مطرح نمودن نام کشورمان در این عرصه حضور دارند. در رسالت همایش مذکور بیان شده است كه فقط در برگيرنده پروژه های تحقیقاتی ویژه و منطبق بر مباحث روز دنیا در دندانپزشکی دامپزشکی است و  بسیار خشنودم که با امکانات موجود در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار از پایان نامه دانشجویی دوره دکترای حرفه ای موفق به ارایه این مقاله در چنین همایش معتبری می شوم. این همایش یکی از تخصصی ترین و معتبرترین همایشهایی است که در رشته دامپزشکی در امریکا برگزار می شود.

وت پارس - از وضعیت بانوان در رشته دامپزشکی بگویید؟ آیا شرایط بانوان در دامپزشکی ایران ایده آل است؟ چه مشکلاتی در این خصوص وجود دارد؟

دکتر آذین توکلی - قطعا شرایط دامپزشکی در کشورمان تا شرایط ایده آل فاصله دارد، که این موضوع شرایط بانوان دامپزشک را نیز شامل می شود. یقین دارم که درد دل های همکاران مشغول در بخش غیر آموزشی و خدمات درمانی دامپزشکی و نیز مسوولان فنی بسیار شنیدنی است و همین جا از شما تقاضا دارم مصاحبه ای با نمایندگان این گروه تهیه فرمایید. در باور من زن که باشی یعنی هر روزت یک مبارزه منحصر بفرد خواهد بود که فکر می کنم با این جمله پاسخ پرسش شما را داده باشم. در ادامه برای شرایط نگرش به وضعیت بانوان فعال در این حرفه آرزوی بهبودی و ترقی می نمایم. خوشبختانه بانوان بسیار آگاه و شایسته ای در ساختارهای سازمانی دامپزشکی کشور و همینطور رسانه ها و شبکه های مجازی مشغول فعالیت برای بهبود این مهم هستند که برای حصول اهداف منطقی که دارند آرزوي موفقيت مي نمايم.

وت پارس - کدام اساتید در زندگی شما بیشترین تاثیر را داشته اند؟

دکتر آذین توکلی - به این فرمایش حضرت علی (ع) اعتقاد قلبی دارم که هر کس کلمه ای به من آموخته مرا بنده خود نموده است. از کلیه اساتیدم در تمام دوران تحصیلم از آموزش ابتدایی تا کنون بسیار سپاسگزارم. هیچ دانشجوی دوره جراحی دامپزشکی نیست که در این راستا  بتواند حق آقای دکتر نوروزیان و آقای دکتر دهقان بر جامعه جراحان دامپزشک را کتمان نماید. یادم هست یکبار با آقای دکتر نوروزیان برای چند جراحی به یک گاوداری رفتیم. ایشان با چنان سرعت و دقت عملی جراحی می کردند که تا ما اسکراب می کردیم، مشغول بخیه برش جراحی بودند! آقای دکتر دهقان نیز با اخلاق والای انسانی جراحی پرتوان و مدرسی با علم به روز هستند. نگرش عمیق علمی و عملی بر متون روز دامپزشکی جهان را در محضر ایشان آموختم. همچنین آقایان دکتر هندرسون و دکتر اشتپیناک افقهای جدید علم جراحی و دندانپزشکی دامپزشکی را به روی من گشودند و نقش موثری در ارتقای شخصیت حرفه ای من داشته اند.

وت پارس - ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. و صحبت پایانی شما ...

دکتر آذین توکلی - اصولا من به نگاه تخصصی به علوم بالینی دامپزشکی قویا معتقدم. از نظر من با این سرعت پیشرفت علوم امروزه هیچ کس نمی تواند فیلسوف بوده و در بسیاری از علوم سرآمد گردد. خوشبختانه روندی که در سالهای اخیر مشاهده نموده ام این است که اغلب همکاران ما خط تخصصی خود را تعیین نموده و مشغول به فعالیت هستند. که این خود پیش در آمد حصول پیشرفت و نزدیک شدن به سطوح استاندارد و مدرن جهانی در حرفه طبابت و آموزش دامپزشکی است. در چند سال اخیر نیز تمامی تلاش من در معرفی دندانپزشکی دامپزشکی به عنوان یک رشته تخصصی در علوم بالینی دامپزشکی معطوف بوده است. با همکاری بسیاری از همکاران فهیم خود هم اکنون شاهد وجود این سرفصل در لیست محورهای اغلب نشستها و همایشهای ملی و ارایه مقالات تحقیقاتی در این زمینه هستیم. امیداوارم به زودی شاهد تشکیل انجمن دندانپزشکان دامپزشک در ایران باشیم. همچنين خيلي اميدوارم كه بالاخره دامپزشكان ما به انجام كار گروهي، سپردن كار به كاردان، و احترام به اعتبار حرفه اي يكديگر اعتقاد پيدا كنند.در پایان از تمامی اساتید، همکاران و به ویژه خانواده عزیزم که با حمايتهاي بي دريغشان به من کمک کرده اند تا با دلی آرام قدمهایی هر چند کوچک در جهت اعتلای ساحت دامپزشکی ایران بردارم نهایت قدردانی را به عمل می آورم. همچنین از شما و خوانندگان محترم تان جهت این دعوت و وقتی که به من دادید سپاسگزارام. برای شما و همکارانتان و همه فعالان عرصه دامپزشکی در کشور آرزوی سلامتی و سرافرازی می نمایم.

- با تشکر فراوان از سرکار خانم عاطفه فتحی بابت هماهنگی های لازم جهت انجام مصاحبه

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر محمد ملازم

گفتگوی اختصاصی وت پارس با مهندس فرشید فهیم

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر پیام صالحی

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر ایمان معماریان

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر پیام محبی

گفتگوی اختصاصی وت پارس با دکتر غلامرضا مصباح

نظرات

mojtaba در تاریخ 03 مرداد 1395
هرکه چون صائب قدم بر کرسی همت نهاد می تواند تاج رفعت از سر کیوان گرفت باعث افتخار و شادمانی ست کسب افتخارات حضرتعالی .همیشه اولین بودن ها همراه مسئولیت نیز هست .مستدام باد توفیقات روزافزونتان که فطعا شایستگی کسب آنرا دارید
صبا در تاریخ 03 مرداد 1395
ممنون از سایت خوب وت پارس. بخش مصاحبه هاتون عالییییه
نگین در تاریخ 03 مرداد 1395
خانم دکتر. شما الگوی بنده هستید. امیدوارم که همیشه مستدام و پیروز باشید.
Arash Rezaee در تاریخ 03 مرداد 1395
سلام. ممنون از مصاحبه خوب خانم دکتر توکلی.برای شما بهترین ها رو آرزومندیم / رضایی
شمیم مهربان در تاریخ 03 مرداد 1395
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود
دکتر دامپزشک در تاریخ 03 مرداد 1395
با سلام و احترام خدمت همه دست اندرکاران مجموعه وت پارس. از تلاش های خستگی ناپذیر شما در باب حمایت از دامپزشکان موفق این آب و خاک کمال تشکر را داریم.
حامی حیوانات در تاریخ 03 مرداد 1395
دکتر جان همیشه شاد و پیروز باشید.عالی بود.
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image