فروش خاویار ایرانی در بازارهای اروپایی

02 بهمن 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

از آنجا که کشورمان دارای گونه‌های منحصر به فردی از ماهیان خاویاری است، فروش این محصول در بازارهای اروپایی محقق شد.ایران به‌دلیل دارا بودن گونه‌ای ماهی خاویاری به نام فیل‌ماهی که تخم آن به بلوگا شهرت دارد، توانسته است بسیاری از بازارهای جهانی را از آن خود کند.این گونه باارزش اقتصادی تنها در کشورمان به تولید پرورشی رسیده است و در هیچ کجای دنیا امکان چنین تولیدی وجود ندارد. وت پارس شما را به مطالعه کامل این متن در ادامه مطلب دعوت می کند.

مدیرکل توسعه بازار سازمان شیلات ایران پیرو صحبت‌های اخیر وزیر جهاد کشاورزی در پنجمین نشست بین‌المللی وزیران کشاورزی جهان در برلین با اعلام این مطلب گفت: ایران به‌دلیل دارا بودن گونه‌ای ماهی خاویاری به نام فیل‌ماهی که تخم آن به بلوگا شهرت دارد، توانسته است بسیاری از بازارهای جهانی را از آن خود کند.

دکتر عیسی گلشاهی افزود: این گونه باارزش اقتصادی تنها در کشورمان به تولید پرورشی رسیده است و در هیچ کجای دنیا امکان چنین تولیدی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل آنکه مدت 13 سال برای استحصال خاویار از این گونه زمان نیاز است، بنابراین ارزش اقتصادی بالایی را از آن خود کرده است.

گلشاهی ادامه داد: طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، کل صادرات خاویار پرورشی در ماه‌های گذشته حدود 100 کیلوگرم برآورد شده است، این در حالی است که در آذرماه حدود 300 کیلوگرم خاویار پرورشی صادر شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری این رقم به یک تن برسد.

وی تصریح کرد: برای تولید یک تن خاویار پرورشی تا پایان سال جاری در سازمان شیلات برنامه‌ریزی شده است و برای سال آینده نیز هدف‌گذاری دو تنی مدنظر است.

3.5 میلیون یورو درآمد ارزی از صادرات خاویار پرورشی عاید کشور می‌شود

این مقام مسئول یادآور شد: متوسط قیمت هر کیلوگرم خاویار بلوگا حدود یک‌هزار و 800 یورو برآورد شده است که بدین ترتیب در صورت دستیابی به اهداف مدنظر، تا پایان سال آینده حدود 3.5 میلیون یورو درآمد ارزی عاید کشور خواهد شد.

گلشاهی تأکید کرد: تعدادی از صادرکنندگان خاویار که در گذشته غیرفعال بوده‌اند، به‌دلیل افزایش تقاضا و به بازار رسیدن خاویار پرورشی از گونه فیل‌ماهی، دوباره فعالیت‌های خود را از سر گرفته‌اند و بدین ترتیب بازاریابی گسترده‌ای برای خاویار پرورشی ایرانی انجام شده است.

وی اظهار داشت: در راستای بازسازی ذخایر دریایی خزر نیز همچنان کشورهای حاشیه بر محدودیت صید ماهیان خاویاری توافق دارند و بدین ترتیب صید گونه‌های خاویاری تنها در جهت بازسازی ذخایر انجام می‌شود.

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image