ضرورت توجه به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (H5N1) در ایران و منطقه

09 تير 1395, ارسال شده توسط: saeedseery

یک بیماری ویروسی سهمگین.در خصوص آنفلونزای فوق حاد پرندگان صحبت می کنیم که بارها برای کشورهای مختلف دنیا قدرت نمایی کرده است.هزاران هزار پرنده در سرتاسر جهان بر اثر آن از بین رفته اند یا هم اکنون حامل این ویروس سهمین هستند.اما این ویروس چه خطری می تواند برای منطقه و ایران داشته باشد؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

ضرورت توجه به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (H5N1) در ایران و منطقه

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی است و ویژگی های خاصی که این ویروس دارا می باشد آن را از مابقی متمایز نموده است. ژنوم قطعه ای این ویروس و فقدان باز خوانی مجدد صحیح سبب بروز شیفت و دریفت در ساختار ویروس گشته و همواره توانایی آن دارد که دائما از شکلی به شکل دیگر تغییر کند. تیپ A این ویروس که بر اساس آنتی ژن های سطحی H و N به تحت تیپ های مختلف تقسیم می گردند ، دارای تحت تیپ H5N1 می باشد که هم از نقطه نظر بیماری طیور و ضرر اقتصادی و هم از نظر بهداشت عمومی اهمیت به سزایی دارد. تقسیم بندی بیماری آنفلوانزا از نظر حدت به دو حالت LP با حدت کمتر و HP با حدت بالاتر صورت می گیرد که بر اساس فاکتورهایی چون نوع آنتی ژن سطحی مانند H و N و میزان اسید آمینه بازی در کلیواژ چون آرژنین و لیزین و آزمایش تزریق به مرغ و اندازه گیری تلفات این تقسیم بندی انجام می گیرد.هر H5 ای جداسازی گردد نشان از HP بودن آن ندارد برای مثال در پنسیلوانیا ویروس H5N2 با وجود ژن H5 جزو LP به حساب آورده شد اما بعد از مدتی تبدیل به HP گردید. در هر صورت وجود H5 حتی در صورت عدم بروز علایم شدید همواره باید به عنوان زنگ خطری برای بهداشت به حساب آید.مسیر اصلی گسترش ویروس انفلوانزا پرندگان مهاجر وحشی است که با انتقال ویروس به برکه ها و مناطق هجرت سبب بروز بیماری در منطقه می گردد. پرندگان وحشی چون اردک،غازها و قوها به عنوان مخزن بیماری مطرح اند لیکن امکان انتقال توسط پرندگانی چون چلچله، پرستوی دریایی، مرغ‌نوروزی و ... نیز اثبات گردیده است.

آنفلونزای پرندگان

طبق آمار سالانه 2 میلیون پرنده مهاجر به ایران مهاجرت می کنند که به عنوان خطری برای بهداشت عمومی مطرح است و نیازمند بررسی های کارشناسی دقیق است. بر اساس گزارشات ، ایران در مسیر مهاجرت پرندگانی است که از منطقه عراق، سوریه و لبنان وارد کشور می شوند و یا به سمت شرق به مسیر خود ادامه می دهند. حضور این پرندگان می تواند به عنوان تهدیدی جدی از حضور آنفلوانزای فوق حاد در کشور مطرح گردد.
بنا به گزارش OIE به شماره رفرانس 1.REF OIE 20093,DR 25/04/16 از کشور عراق ، حضور آنفلوانزای H5N1 توسط آزمایشگاههای منبع تایید گردیده است. گزارشات، تایید حضور آنفلوانزا در شهر های قدیسیه، سلیمانیه، بغداد و داهوک را که توسط آزمایشات به تایید رسیده را بیان می کند.فاصله طولانی این شهرها در کشور عراق از هم نشانگر گستردگی شیوع آن در همسایه غربی ایران دارد. علاوه از این بحث عدم وجود بهداشت کافی و مطلوب در دو کشور همجوار عراق و سوریه به دلیل بروز جنگ داخلی و نبود امکانات و تجهیزات کافی برای شناسایی و معدوم سازی این قضیه را حساس تر می کند. طبق گزارش OIE بروز H5N1 از فارم های طیور عراق که دارای علایم بالینی مشخص و تایید شده با آزمایش مولکولی بوده اند، به ثبت رسیده است.

لزوم دقت به چند نکته

- لزوم پرداختن به این مقوله در کشور به عنوان یک تهدید جدی که کشور را در مقابل تهدید امنیت زیستی قرار داده است بیش از پیش احساس می گردد. مساله دیگر بحث مسافرت زائرین به کشور عراق است که طبق گفته فرمانده هنگ مرزی خرمشهر 10 درصد زائرین که از عراق باز می گردند با خود کالای غیر مجاز و طیور و پرندگان به همراه دارند. این مساله می تواند به شدت امنیت زیستی و سلامت دامی و عمومی کشور را با خطر مواجه کند و صدمات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.
- لزوم توجه به این دو مقوله از نقطه نظر بهداشت عمومی و ضررهای اقتصادی اکنون نیازمند توجه بیشتری است. بحث بررسی منظم مسیرهای حرکت پرندگان مهاجر و آزمایشات منظم و پی در پی از زیستگاههای پرندگان وحشی مهاجر و دوم ضرورت حضور تیم دامپزشکی در مرزهای عراق و یا ممنوعیت حمل هرگونه دام زنده من جمله پرندگان از مرز عراق توسط زائرین و اشخاص، از جمله مهمترین پیشنهادات برای پیشگیری از بروز احتمالی این بیماری در کشور می باشد.مقاله فوق در جهت هشداری درباره احتمال شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ایران تنظیم گردید تا تدابیر اختصاصی از طرف مسئولین کشور در ارتباط با این مقوله اتخاذ گردد تا شاهد بروز خسارات احتمالی در کشور نباشیم.

- ترجمه و تالیف دکتر مسعود خاکزادیه / دکتر دامپزشک

همه چیز در مورد آنفلوآنزای مرغی (پوستر آموزشی)

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image