نکات مهم در چک آپ سالیانه سگ ها توسط دامپزشکان

03 ارديبهشت 1395, ارسال شده توسط: saeedseery

بسیاری از افراد که به مراقبت از حیوانات خانگی به خصوص سگ ها می پردازند اهمیت ویژه ای برای سلامت و بهداشت این موجودات قایلند.اما در کنار همه این مراقبت های دائمی ، چک آپ سالیانه سگ ها جایگاه دیگری دارد.این چک آپ این شانس را به صاحبان حیوانات می دهد تا از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری نمایند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

نکات مهم در چک آپ سالیانه سگ ها توسط دامپزشکان

بسیاری از افراد که از سگ ها مراقبت می نمایند به اهمیت چک آپ سالیانه این موجودات واقفند.از ویزیت عمومی گرفته تا بررسی دقیق و تخصص کنه ها و ... باعث می شود که چک آپ سالیانه باعث شود تا شانس صاحب دام برای مراقبت و مواظبت بهتر از حیوان خود افزایش یابد.اما در این بین دامپزشکان باید به چه نکاتی توجه نمایند؟ در این چک لیست تعدادی از موارد مهم که دامپزشکان باید به یاد داشته باشند را بررسی نموده ایم.

چک اپ سگ ها

سلامت عمومی
ویزیت های چک آپ برای تشخیص های دقیق در سلامتی فیزیکی حیوانتان ضروری هستند. به طور مطلوب ، سگ ها باید هر سال یک بار یا هرچه پیرتر می شوند یا نیاز به معالجه پزشکی خاص دارند چک آپ شوند. ویزیت های مکرر دامپزشک نقش مهمی را در اصل پیشگیری بهتر است از درمان ایفا می کند. پس صبر نکنید تا مشخص شود که سگ شما به درمان پزشکی نیاز دارد. دامپزشکتان سگتان را معاینه می کند، که معاینه اش برای مثال شامل گوش دادن به صدای قلب و شش هایش، معاینه شکمش، بررسی مشکلات پوشی و پوششی و معاینه چشم ها و گوش ها است.
واکسیناسیون
ویزیت مرتب دامپزشک محلی شانس خوبی را به شما برای اطمینان از به روز بودن واکسیناسیون سگتان می دهد . واکسیناسیون ممکن است شامل واکسن هاری ، لپتوسپیروز ، ویروس غدد ، ویروس تب شدیدا مسری در سگ ها ، همچنین پارا آنفولانزا و بوردتلا (سرفه مجرایی) با بسامد واکسیناسیون که توسط دامپزشک تان پیشنهاد شده است.
کک ، کنه و کرم ها
موضوع دیگری که در موردش باید با دامپزشکتان مشورت کنید کنترل کردن کک ها و کنه هاست . به یاد داشته باشید که کک ها یا یا حداقل لارو انها می توانند در طول ۱ سال در خانه و باغچه شما زنده بمانند و کنه ها می توانند بیماری های زننده ای را منتقل کنند.دامپزشک می تواند به شما برای پیشگیری از کرم های پهن و گرد و اگر نیاز بود ، در مورد درمان و پیشگیری کرم های ریه آگاهی دهد.

نکات مهم در چک آپ سالیانه سگ ها توسط دامپزشکان

رفتار

فرصتی را برای ارزیابی سالانه سگتان قرار دهید تا در مورد رفتار غیر عادی سگتان گفتگو کنید.حتی اگر این رفتار غیر عادی در شکل واغ واغ بیش از حد ، گاز گرفتن یا خراب کردن کفشتان در غیاب شما ، سوء رفتار اگر در مراحل اولیه گرفته شود معمولا می تواند کنترل شود . دامپزشکتان ممکن است به شما پیشنهاد کند که سگتان به رفتارگرای اموزش دیده مراجعه کنید.اگر یک توله سگ دارید ، دامپزشک تان ممکن است به شما کلاسهای اموزش توله سگ را به شما پیشنهاد کند که شرکت کنید.

عقیم کردن

بیشتر سگ های بالغ عقیم شده اند اما اگر شما توله سگ یا سگ بزرگتر عقیم نشده دارید دامپزشکتان به شما درباره بیمه سلامت عقیم سازی و درباره توجه و مراقبت در دوره نقاهت توصیه مشاوره می دهد که شامل ر‍ژیم غذایی برای کمک به سگ عقیم شدتان برای اجتناب از چاقی می باشد.

مراقبت از دندان

همچنین دامپزشکتان نگاه دقیقی به دندان های سگتان می اندازد تعیین می کند که آیا شستشوی دندان لازم است یا نه و اگر لازم است چه زمانی لازم است.این در سگ های پیرتر بسیار مهم است.زمان مناسبی  برای ارزیابی برنامه مراقبت از دندان شما در خانه با دامپزشکتان است زیرا شستشوی خانگی دندان بهترین راه پیشگیری از مشکلات دندان در آینده است.

وضعیت وزن و بدن

مرض  چاقی مشکل رایجی در سگهاست پس سگتان را روی ترازوی دامپزشک وزن کنید و این شرایط بدنی را مورد بررسی قرار دهید.اگر سگتان اضافه وزن دارد می توانید درباره رژیم غذایی و برنامه ورزشی مشورت کنید یا اگر ممکن است در برنامه کاهش وزن که توسط دامپزشک ترتیب داده می شود شرکت کنید.اگر سگتان به طور یکسان نسبت به وزن قبلیش وزن کم کرد این می تواند نشانه یک مشکل در سلامتیش باشد .

سگ های پیر

اگر سگتان پیر می شود ، چکاپ های بیشتری پیشنهاد می شود.شما می توانید در مورد  هرگونه مشکلی که اگاهی پیدا کردید با دامپزشک خود مشورت کنید چقدر هم که آن مشکل کوچک باشد . در مورد مقدار غذا و آبی که می خورد ، میزان فعالیت ، و هر نگرانی دیگری گفتگو کنید.مانند انسانها ، سگ های پیر نیز ممکن است از مشکلات سیستم های اندام های مختلف بدن رنج ببرند ، التهاب مفصل ، از دست دادن بینایی یا شنوایی و حتی از دست دادن حافظه یا زوال عقل .خوشبختانه ، بسیاری از مشکلات با دارو یا تغییرات ساده ای در سبک زندگی انها با موفقیت کنترل می شوند .

شنایی با نژادهای سگ (قسمت اول : جرمن شپرد)

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت دوم :دوبرمن)

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت سوم : باکسر)

آشنایی با نژادهای سگ (قسمت چهارم : سیبرین هاسکی)
 اصول تربیت سگ (قسمت اول)
اصول تربیت سگ (قسمت دوم)
اصول تربیت سگ (قسمت سوم)
اصول تربیت سگ (قسمت چهارم)

اصول تربیت سگ (قسمت پنجم)

منبع : بر اساس نوشته ای از دکتر محمدرضا اثنی عشری

نظرات

اردوان ونکی در تاریخ 30 ارديبهشت 1395
کامل و دقیق مثل همیشه... با تشکر از سایت بسیار خوبتون.
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image