لوکمی در گربه ها (FeLV)

26 دی 1391, ارسال شده توسط: saeedseery

عامل بیماری لوکمی گربه ها یک ویروس RNA است.در مناطقی که حیوانات با ریسک بالا وجود دارند شانس ابتلا به این بیماری نیز بیشتر خواهد بود.معمولا در سنین زیر 4 سال بیشتر این بیماری گریبان حیوانات را می گیرد اما ممکن است که حیوانات بالغ را نیز درگیر کند.شما در خصوص این بیماری چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

لوکمی یا لوسمی در گربه ها (FeLV)

Feline Leukemia Virus یا به اختصار FeLV یک بیماری ویروسی با عامل رتروویروس (Retrovirus) می باشد که دارای ژنوم RNA و انکوژن است.انتقال عمودی(جفت و شیر) و افقی (cat to cat) دارد.

ساختار ویروس
هسته ویروس RNA و دارای آنزیم ReverseTranscriptase می باشد.یک پروتئین به نام P27 دارد که یک آنتی ژن بوده و Core Protein می باشد (تمام خانواده FeLV این پروتئین هسته ای را دارند) و توسط ایمیونوکروماتوگرافی (IC) و ELISA قابل ردیابی می باشد.گلیکوپروتئین غشا با نام GP70 دارد که زیرگروه های آنتی ژنی A,B,C را شناسایی می کند و A از همه بیماریزا تر می باشد. پروتئین غشا،آنتی ژن P15e می باشد که واسطه ایمیونودفیشنسی این ویروس است.شیوع در نقاط مختلف دنیا متفاوت است ولی طبق بررسی ها در جاهایی که حیوانات High Risk وجود دارند شانس ابتلا بیشتر است.همچنین با افزایش سن،مقاومت نیز افزایش می یابد و در سنین زیر ۴ سال بیشتر رخ می دهد ، اگرچه گربه سالم و بالغ هم ممکن است بیمار شود.

لوکمی یا لوسمی در گربه ها (FeLV)

برنامه های بهداشتی
آنهایی که واکسینه نشوند و با نمونه های FeLV+ ارتباط دارند High Risk می باشند.تغذیه نامناسب و عفونت انگلی نیز ریسک را افزایش می دهد.به طور کلی شیوع در مکان های پرورش نژادهای اصیل زیر ۰٫۱% ، در گربه های خانگی که به شکل منفرد نگهداری می شوند کمتر از ۱% ، در گربه های ولگرد بین ۴-۱% و در مکان های اندمیک و در کلنی های افرادی که به نگهداری تعداد زیادی گربه علاقه دارند ۷۰-۳۰% آلودگی وجود دارد.
انتقال بیماری
متعاقب ارتباط مداوم و طولانی مدت گربه سالم با بزاق و با احتمال کمتر مدفوع،ادرار و سایر ترشحات ،گربه مبتلا می شود.مثلا استفاده از یک ظرف آب و غذا ، انتقال از طریق کک (Flea) هم ممکن است.همینطور زخم های ناشی از گاز گرفتگی (مبتلا ، سالم را گاز بگیرد) ، انتقال از طریق جفت و بویژه شیر وجود دارد.رفتار لیس زدن (Grooming) نیز در انتقال موثر است.به طور کلی ، تماس مستقیم Oronasal با بزاق آلوده و یا ظرف آب و غذای مشترک ، زخم های گازگرفتگی ، از طریق جفت ، شیر ،عوامل ایاتروژنیک منتقل می شود.ویروس حساس می باشد و در دمای اتاق در مدت ۴۸ ساعت از بین می رود و به خشکی و مواد شوینده (دترجنت) بسیار حساس می باشد.پس از ورود آلودگی از طریق oronasal و یا پوست ، ویروس وارد گره های لنفاوی ناحیه شده و تکثیر را شروع می کند.در این مرحله در حیواناتی که ایمنی دارند و یا سن بالایی دارند و آنتی بادی می سازند و یا وراثتی مقاوم اند ، بدن بیماری را محدود کرده و از پیشرفت آن جلوگیری می کند ولی اگر پاسخ سیستم ایمنی بدن مناسب نباشد بیماری پیشرفت می کند و طحال و تیموس را فرا می گیرد. به این مرحله که ویروس اولیه می باشد Antigenamia گویند و بهترین شیوه ی تشخیص ELISA و IC می باشد.
بعد از آنکه ویروس پیشرفت کرد،وارد لکوسیت ها و پلاکت ها می شود و بوسیله آن وارد جریان خون می گردد (Cell Associated Viremia). در این مرحله بهترین روش تشخیص IFA است.با پیشرفت بیشتر،بافت های غده ای مثل اشک و بزاق درگیر می شوند و ویروس وارد اشک،شیر ، غدد مخاطی و … می شود.

لوکمی یا لوسمی در گربه ها (FeLV)

پاتوژنز
این بیماری ۴ نوع عفونت دارد:
۱- مقاوم : علائم بالینی ندارد ، بدن ویروس را مهار می کند و بهبود کامل حاصل می شود و ویروسی دفع نمی شود.
۲- عفونت گذرا (Transient) : ابتدا ویرمی اولیه اتفاق می افتد و متعاقب آن ۴ تا ۶ هفته بعد Antigenamia رخ می دهد و بیمارهای مقاوم و یا واکسن زده و … ممکن است کاملا بهبود یابند و یا وارد فاز بعد شوند.
۳- عفونت خفته (Latent) : متعاقب عفونت گذرا رخ می دهد.ویروس در سلول های مغزاستخوان و بافت های لنفوئیدی باقی می ماند و حدود ۹ تا ۱۰ ماه این باقی ماندن ویروس ادامه خواهد داشت که ۲ سرنوشت دارد

۱-  بعد از ۱۰ ماه بدن ویروس را حذف می کند و بهبودی حاصل می شود.

-۲ متعاقب عفونت ثانویه،کورتون تراپی نابجا و یا ضعف سیستم دفاعی ، ویرمی رخ می دهد و ویروس توسط ELISA و IFA قابل شناسایی نیست و تنها راه شناسایی PCRI می باشد.بیمار دفع ویروس ندارد ولی ممکن است عود داشته باشد.
۴- پایدار یا پیشرونده (Persistent infection) : مغز استخوان،بافت لنفاوی و بافت غده ای گرفتار می شوند. ۳۰% بیماران در ۶ ماه اول از بین می روند ، ۶۰% ظرف ۲سال و ۹۰% در ۴ سال آینده خواهند مرد! انجام واکسیناسیون جهت جلوگیری از بوجود آمدن شکل پایدار می باشد یعنی گربه ای که واکسن خورده باشد ممکن است علائم شکل گذرا را نشان دهد.
ویروس FeLV سه خصوصیت دارد:
۱- انکوژنیک است و ایجاد نئوپلازی می کند ( لنفوئیدی و میلوئیدی)
۲- سیتوتوکسیک است و ایجاد آنمی،ترومبوسیتوپنی،نوتروپنی،سقط و مرده زایی
۳- ایمونوساپرسیو است و برای عفونت های فرصت طلب شرایط را فراهم می آورد.
سندرم های کلینیکی در فرم پایدار و پیشروند رخ می دهند:
۱) Lymphoma ناشی از خصوصیت انکوژنیک ویروس
AlimentaryLymphoma
- گره لنفی مزانتریک
- گاستریک ( استفراغ)
- Intestinal ( استفراغ و درد شکم)
- Liver ( ایکتر و کاهش آنزیم های کبدی)
- Spleen
Mediastinal Lymphoma
- تنگی نفس
- فشار روی نای
- فشار روی مری
- سرفه
- تنگی مری
- سندرم هورنر
- Palpation Mass
Multicentric : تمام گره های لنفی حتی مغز استخوان،طحال و کبد را فرا میگیرد.
Extranodal form : ویروس در گره های لنفاوی دیده نمی شود ولی در کلیه (CRF)،چشم (کوری و آبسه) ، عصب ، پوست و … دیده می شود.
۲) Leukemia
Acute Lymphoid Leukemia
Acute Myeloid Leukemia
Myelodisplasia
3) Cytotoxic : بر روی رده های متفاوت بلاست می تواند اثر بگذارد.
۴) Immunosuppressive : که باعث عفونت های ثانویه می شود:
Viral : FHV،FIP
Fungal : کریپتوکوکوس ، آسپرژیلوزیس،درماتوفیتوزیس
Protozoal : توکسوپلاسما ، کریپتوسپوریدیوم
Mycoplasma : هموفیلیس (haemofelis) ، همومیناتوم (haemominatum)
Bacterial : دهانی ، تنفسی ، معدی روده ای ، پوستی ، سپتیسمی
۵) Immune-mediated Disorders: به واسطه کمپلکس آنتی ژن – آنتی بادی
IM hemolytic anemia
IM thrombocytopenia
Immune-complex glomerulonephritis
Polyarthoritis
SLE like Syndrom
علائم بالینی لوکمی
آنمی و کم رنگی مخاطات ، مشاهده پتشی و اکیموز ، تب ، ضعف ، کاهش وزن ، لنف آدنوپاتی ملایم و هپاتواسپلنومگالی.FeLV به تنهایی زئونوز نیست ولی اشخاصی که ضعف سیستم ایمنی دارند به دلیل عفونت ثانویه بهتر است از گربه های FeLV مثبت دوری کنند.

لوکمی یا لوسمی در گربه ها (FeLV)

تشخیص
بهترین راه تشخیص ELISA و IC می باشد.اهمیت ELISA در این است که False – ندارد ولی ممکن است False+ داشته باشد که باید روی IFA بررسی کنیم و اگر IFA+ شود حتما FeLV+ است زیرا IFA ، False+ ندارد.
درمان
هیچ درمان مؤثری که بیماری را پاک کند وجود ندارد.در این موارد تصمیم با صاحب بیمار است که درمان یا اتونازیا! و در صورت انتخاب درمان،حداکثر ۴ سال دوام می آورد.گربه ی FeLV+ باید از سایرین جدا شود تا سرایت کاهش یابد و حتما باید عقیم شود ، نباید از خانه خارج شود ، ظروف آب و غذا جدا باشد ، اگر در کلنی است FeLV- ها هر ماه تست شوند.بچه گربه ها حتما واکسینه شوند،بالانس تغذیه با جیره غذایی گربه ، پرهیز از مصرف گوشت خام (به دلیل توکسوپلاسموز) ، تخم مرغ خام (به دلیل سالمونلا) و شیر غیر پاستوریزه.
واکسن به موقع ،درمان اتگلی ، مراقبت دندان ها، معاینه ۶ ماه یکبار ، آزمایش cbc , U/A و fecal سالیانه.
-درمان ضد ویروسی
۱- Interferon
a. 1000000 IU/Kg روزانه : rFeIFN-W به مدت ۵ روز در ۳ نوبت در روز ۰ ، هفته ی دوم و هفته ی ۸ (روز ۰تا ۴ ، ۱۴ تا ۱۸ ، ۵۶ تا ۶۰)
b. 100000 – ۱۰۰۰۰۰۰ IU/Kg : rHuIFN-a : بدن گربه علیه این دارو آنتی بادی می سازد و تزریق روز ۵۹ و ۶۰ عملا بی فایده است.
۲- Zidovidine 5mg/kg PO or SC q12h : اگر باعث آنمی شد و PVC به زیر ۶۰ رسید باید قطع شود.
Immune Modular Therapy-
1- اینترفرون
۲- Acemannan 2mg/kg IP Weekly
3- Propionibacterium acnes(ImmunoVet ,ImmunoRegulin) IV 0/25 , 0/5 دوبار در هفته
درمان حمایتی و مراقبتی از حیوان،درمان آنتی بیوتیکی،مایع درمانی در دهیدراسیون ، در حیواناتی که تومور دارند کموتراپی و Blood Trsnsfusion در موارد آنمی شدید.

لوکمی یا لوسمی در گربه ها (FeLV)

لوکمی یا لوسمی در گربه ها (FeLV)


واکسیناسیون
ریسک ابتلا را کم می کند ولی ایمنی ۱۰۰% نمی دهد.بهترین راه پیشگیری برای بچه گربه ها این است که تا ۶ ماهگی از کلنی دور باشند. واکسیناسیون برای FeLV- که داخل منزل نگهداری می شوند و عقیم شده اند لزومی ندارد و حتی عواقب نیز دارد.واکسن فقط برای گربه های High Risk است و جاهایی که حیوانات بی سرپرست را نگهداری می کنند.واکسن به شکل کشته(Inactive) به دو صورت اجوانت دار و بدون اجوانت می باشد. ۲ دوز واکسن در ۲ و ۳ ماهگی و بعد از یکسال تکرار شود.قبل از تزریق واکسن باید بررسی کرد که گربه FeLV+ نباشد.واکسن حتما باید در منتهی الیه Distal پای چپ و به شکل SC تزریق شود زیرا احتمال بروز لنفوسارکوم در موضع تزریق وجود دارد.

نکات بهداشتی و تربیتی گربه (قسمت اول)
نکات بهداشتی و تربیتی گربه (قسمت دوم)
نحوه ی خوراندن قرص به گربه + آموزش تصویری
ایدز در گربه ها ( همه چیز در مورد FIV)

بیماری ویروسی تنفسی فوقانی گربه (FCV)

پنلوکوپنی در گربه ها (Feline Panleukopenia) + ویدیو

تصاویری کاربردی از آناتومی گربه
خروپف گربه ها (دانلود فایل صدای خروپف گربه ها)

.....................................

تهیه و تنظیم از سعید سیری

بر اساس پایگاه AsreElm

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image