آشنایی با نژاد های همستر + به همراه روش تعیین جنسیت همسترها

22 شهريور 1392, ارسال شده توسط: alirezahatami

همستر یکی از محبوب ترین حیوانات برای نگهداری در خانه است.تنوع گونه های همستر بالاست و بیش از ۱۵ گونه تا به حال شناسائی شده و بر خلاف تصور عموم مردم ، ۶ گونه همستر به عنوان حیوان خانگی در دنیا وجود دارد که اغلب مردم فقط دو گونه از این همسترها را به عنوان حیوان خانگی می شناسند. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همستر سوری(Syrian Hamsters) یا golden hamster: معمول ترین گونه همستر موجود در ایران است چراکه بیشترین سازگاری را با شرایط آب و هوائی ما دارد.تشخیص این گونه بسیار راحت است.کشیده تر و لاغرتر از همتایان دیگر خود است و همچنین چشمان ریزتری دارد.(در بخش مقایسه نژادهای مختلف گونه های مختلف همستر را از هر جهت مقایسه خواهیم کرد و تشخیص آنها از هم در آن بخش آسانتر خواهد بود).این گونه به سه دسته کلی تقسیم می شود.این نژاد همچنین به همستر طلایی هم معروف است و از آنجایی که به اعتقاد خیلی‌ها وی مناسب‌ترین همستر برای کودکان محسوب می‌شود، بیش از سایر نژادها به عنوان حیوان خانگی مطرح گشته است. همستر سوری بسیار منزوی است. طول آن تا 20 سانتیمتر نیز می‌رسد. از سایر ویژگی‌های ظاهری حیوان می‌توان به پاهای بدون موی آن، جیب‌های گونه‌ای حجیم و تنوع رنگی زیادش اشاره کرد. همستر سوریه‌ای به راحتی اهلی و رام گشته و حداکثر تا 5/2 سال عمر می کند.

الف)مو کوتاه(Short Hair): تعداد زیادی از آن را در اینجا دیده ایم.

این دسته تنوع رنگی زیادی دره و در رنگهای سفید،کرم،مشکی،خاکستری،طلائی،قهوه ای و یا ترکیبی از این رنگها موجودست.
ب)مو بلند(Long Hair): این گونه از همستر سوری هم خوشبختانه در اینجا کمیاب نیست.
ج)فری و پشمالو(Rex): حجم موهایش بسیار بیشتر از همستر سوری مو بلند است و ظاهری آشفته دارد که به ندرت اینگونه را در ایران دیده ام.


2-همستر رومانیائی(rumanian):شبیه همستر سوری است و محل زیست آن در علفزارها و جلگه‌های رومانی، شمال روسیه و بلغارستان است. همستر رومانی معمولاً به رنگ قهوه‌ای با شکم سفید رنگ دیده می‌شود. اندازۀ آن 20 تا 25 سانتیمتر است. این همستر اغلب در تحقیقات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.همستر رومانی بیشتر زندگی خود را در سوراخ‌های زیرزمینی که به طرز استادانه‌ای، ورودی و اتاقک‌های متعددی برای آن ترتیب داده، سپری می‌کند و بین فصل بهار و تابستان به فعالیت تولیدمثلی می‌پردازد.

3-همستر کوتوله روسی(Dwarf Russian Hamsters) یا dzungarian: این نژاد همستر طولی به اندازۀ 10 تا 12 سانتیمتر داشته و دارای بدنی چاق، گرد و شفاف می‌باشد. محل سکونت آن در جلگه‌ها و صحراها و مناطق نیمه بیابانی آسیای مرکزی می‌باشد البته وی در علفزارهای مغولستان و شمال چین نیز زیست می‌کند. یک نکتۀ جالب در مورد این نژاد این است که نرها از ماده‌ها بزرگتر هستند. همستر کوتولۀ روسی یک حیوان اجتماعی بوده و به راحتی با سایر همسترها کنار می‌آید. طول عمر آن حداکثر 2 سال است. با توجه به این که این نژاد از صبر و تحمل چندان زیادی برخوردار نیست بنابراین به هنگام احساس ترس، احتمال این که اقدام به گاز گرفتن بکند زیاد است. با این حال با توجه به اندازۀ کوچکی که دارد، حیوان خانگی خوبی برای کودکان محسوب می‌شود. از ویژگی‌های دیگر این نژاد همستر داشتن بدنی با حالت ارتجاعی و قابل انبساط و پاهای پرمو است.تعداد کمی از این همسترها در ایران هستند و اغلب اصیل نبوده و از ترکیب دو نژاد روسی و سوری به وجود آمده اند با این حال به دلیل منحصر به فرد بودن گرانتر هستند.

4-همستر کوتوله روبوروفسکی(Dwarf Roborovskis Hamsters): کوچکترین گونه شناخته شده همستر در دنیاست.(قد بالغ: فقط ۵ سانتی متر!).به دلیل طولانی بودن دوره بارداری،تکثیر دشوار در اسارت و تعداد کم توله ها در هر زایمان گرانترین گونه همستر می باشد. از آنجایی که از نظر رفتاری ترسو می‌باشد، رام و اهلی کردن آن چندان راحت نیست، از این رو نژاد مناسبی به عنوان حیوان خانگی نمی‌باشد. همستر روبورفسکی طلایی – نارنجی با شکم و ابروهای سفیدرنگ و چشم‌های سیاه، از زیباترین و جذابترین همسترها محسوب می‌شود. طول عمر این همستر تقریباً 3 سال است.از خصوصیات دیگر این نژاد سریع و فرز بودن آن است. این ویژگی به اضافۀ کوچک بودنش، وی را قادر می‌سازد تا از کوچکترین و باریک‌ترین منافذ قفس بیرون بیاید. این نژاد همستر روحیۀ اجتماعی بسیار بالایی دارد به همین خاطر می‌توان آن را با سایر نژادهای همستر نیز نگهداری کرد.این گونه را در ایران نداریم.
 

 

5-همستر چینی(Chinese Hamsters): به علت شباهت زیادش به موش و همچنین حالت تهاجمی و مشکل بودن تکثیر در اسارت طرفداران زیادی ندارد.لاغر و بسیار کشیده و دارای دُمی بلند است که تشخیص آن را بسیار آسان کرده است.منشأ این همستر مغولستان و قسمت‌های شمال چین می‌باشد. همستر چینی از لحاظ ژنتیکی بسیار شبیه به موش است به همین خاطر اهلی و دست‌آموز کردن آن مشکل است. همستر چینی بسیار ترسو بوده و در فصل جفت‌گیری ماده‌ها رفتار تهاجمی شدیدی نسبت به نرها دارند. این همستر اغلب به رنگ قهوه‌ای با رگه‌های تیره دیده می‌شود. گوش همستر چینی، خاکستری بوده و دارای چشمان سیاه رنگی می‌باشد. این نژاد بسیار اجتماعی بوده و به راحتی با نژادهای دیگر اخت می‌شود. حداکثر طول عمر حیوان 3 سال است.

6-سفیدهای زمستانی(Winter Whites): گونه ای شاخص که من در هیچ مقاله فارسی نامی از آن ندیده ام!!سر بزرگتری نسبت به بقیه همسترها دارد و این مشخصه چهره ای جالب و کاریکاتوری به وی داده.این گونه و گونه سوری تنها همسترهائی هستند که توانائی افزایش حجم مو در هنگام زمستان را دارند مسئله ای که متاسفانه در اسارت به ندرت اتفاق می افتد.منشأ این نژاد نواحی جنوب شرقی و جنوب غربی سیبری و جلگه‌های پرعلف قزاقستان می‌باشد. نسبت به همستر کوتولۀ روسی جثۀ کوچکتری دارد و حداکثر طول آن 10 سانتیمتر می‌باشد. خصوصیت جالب این نژاد که در واقع اسم خود را نیز از همین ویژگی‌اش گرفته، این است که در فصل زمستان رنگ آن تغییر کرده و سفید می‌شود.از دیگر خصوصیات ظاهری حیوان می‌توان به جثۀ بسیار کوچک، چشمان برجسته، ستون فقرات خمیده، گوش‌های خاکستری رنگ، شکم سفید و پاهای خزدارش اشاره کرد. همستر کوتولۀ زمستان سفید روسی فوق‌العاده اجتماعی است و به راحتی اهلی می‌شود. حداکثر طول عمر این نژاد 2 سال است.متاسفانه گونه سفیدهای زمستانی را هم در ایران نداریم.

و اما همستر آلبینو : نژاد مستقلی محسوب نمی شود.در واقع به همسترهای چشم قرمز آلبینو می گویند که معمولا هم سفید رنگ هستند!در حقیقت ویژگی آلبینو (چشم قرمز یا نارنجی)در اغلب حیوانات خانگی دیده میشود.مثل خرگوش و گربه

 

روش تعیین جنسیت همستر

بیماری های گوارشی همستر

.....................................

ارسال مطلب از مهدی بحیرایی
تهیه و تنظیم از علیرضا حاتمی
مسئولیت محتوا و منابع مطالب منتشره در این متن بر عهده نویسنده بوده و سایت وت پارس در این زمینه مستولیتی ندارد.

نظرات

مهدیس در تاریخ 26 شهريور 1392
مطالب خوب و آموزنده بود مرسی
جیجی در تاریخ 06 فروردين 1393
خیلی خوب بود من سوری میخرم
..... در تاریخ 29 ارديبهشت 1393
خیلی خوب بود من میخوام روسیشوبخرم
آنوشا در تاریخ 10 شهريور 1393
من یه دونه سوری(نر) دارم با دوتا رومانیائی (ماده) که مردن اگه میخواین همستر بخرین بهتون پیشنهاد میکنم نژاد سوری بخرین چون زودتر به آدما عادت میکنن
soroush در تاریخ 14 فروردين 1394
سلام من نژار سوری خریدم ولی متاسفانه ادرار و مدفوعش خیلی بوی بدی میده برای این مشکل من باید چی کار کنم
سالارکیا در تاریخ 13 تير 1394
من سوری خریدم خیلی باحاله ولی نمیدونم چه جوری باید بلندش کنم
Sara.rdm در تاریخ 26 تير 1394
منم دوتا ماده سوری دارم ولی هیچوقت دو یا چند ماده سوری رو کنار هم نگه ندارید چون باهم دعوا میکنن و حتی باعث تلف شدن هم میشن برای بلند کردنشون هم دستتون رو بشورید که بوی غذا یا چیز دیگه نده بعد به آرومی پشتشون رو ناز کنید و اجازه بدید دستتون روبو کنن بعد که احساس امنیت کرد خیلی آروم بلندشون کنید به مرور زمان بهتون عادت میکنن
like در تاریخ 22 مرداد 1394
لایک عالی بود
MAHSAA در تاریخ 25 مهر 1394
مرسی من همسترم از نژاد آلبینو عه عاشقشم
رامین در تاریخ 27 مهر 1394
من همیشه با مردن همسترهایم تا چند ماه دچار افسردگی شدید میشم . وقتی سریال و کارتون و یا فیلم سینمایی نشون میده که در اون فیلم حیوان میمیره از پای تلویزیون بلند میشم و جایی که کسی متوجه نشه یه دل سیر گریه میکنم خدایا چرا گربه ها سگ ها و همسترها و دیگر حیوانات رو بهشون زبون ندادی تا با ما صحبت کنن!!
سارا در تاریخ 28 مهر 1394
سلام رامین من باهات موافق هستم حرفت خیلی خوب بود. واسه اونهایی که به حیوانات احترام نمیگذارند متاسف هستم اونهایی که به حیوانات احترام نمیگذارند و روی اونها لحن بد میگذارند و بدرفتاری میکنن اون دنیا عواقبش رو میبینن
نادر در تاریخ 29 مهر 1394
سلام خدمت مدیر محترم سایت . خوشکلترین دوست عزیز و کوچولو موچولوی من که الان 2 سال هست دارمش . خیلی هم دوستش دارم اینم عکس خوشکلش که توی گونه هاشو پر کرده از گردو بادام http://uupload.ir/files/250w_1.jpg امیدوارم همیشه تمام حیوانات و پرنده ها طوری زندگی کنن که اذیت نشن با تشکر از مدیر محترم سایت.
kak در تاریخ 29 مهر 1394
همستر البینو چشمهاش مثل خرگوش قرمز هست ولی توی شهر ما این نوع نژاد نیست فقط معمولی هست
مریم در تاریخ 29 مرداد 1395
به همسترتان حساسیت ندارید?
مریم مظلومی در تاریخ 20 اسفند 1396
من روبروفسکی دارم به هیچ وجه بوی بدی نمیده. هفته ای یکبار پوشالش رو عوض میکنم. خیلی شیطون و فعاله. ما عاشقش شدیم
مریم مظلومی در تاریخ 20 اسفند 1396
من روبروفسکی دارم به هیچ وجه بوی بدی نمیده. هفته ای یکبار پوشالش رو عوض میکنم. خیلی شیطون و فعاله. ما عاشقش شدیم. اصلا گاز نگرفته تاحالا. ولی دیر دستی میشه. باید براش وقت بزارید تا دستی بشه. یعنی از دستتون فرار نکنه. فوق العاده نگهداریشون راحته و دوست داشتنی هستن
عسل در تاریخ 12 فروردين 1397
منم همستر سوری سفید دارم خیلی با مزس تقریبا ۱سالو نیم هست که دارمش
فرشاد در تاریخ 15 فروردين 1397
سلام بچه ها همستر من تازه خریدمش اول گاز نمیگرفت ولی الان یکدفعه گاز گرفت کسی میدونه دلیلش چیه ممنون
Alireza در تاریخ 31 تير 1397
سلام من من حدود 2 ساله همستر دارم یه چیز عجیب از یه نژاد پشمالو روسی و یه پرشین 9 رنگ مختلف بهوجود امد رومانیایی رومانیایی خاکستری مشکی سفید کرمی عسلی 3 رنگ و جسه های مختلف الان تو 2 سال 38 تا تکسیر کردم و.بالغ کردم الان فعلا 3 تا دارم اما همه زایمان هاشون جدیدا ناموفق شده یعنی زایمان میکنه اما سر پستون هاش سیاه شده انگار خشک شده و شیر نداره بچه هاش از گشنگی میمیرن نمیدونین از چیه خوراکش نون کاهو سییب هویج ذرت و گردو و بادمه
هادی در تاریخ 30 تير 1397
سلام همستر نروماده ماده جدا کردم الان 7تا توله آورده:) >>> نرم الان زیر بیضه هاش یه لکه کبودی و چروکیدگیه؟؟؟؟؟ میشه بگید علت چیه ممنوووون؟؟؟؟ انگار عفونت و زخمه !!!!؟؟
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image