همه چیز در مورد پات (نخستین فیلم با موضوع حقوق حیوانات در ایران)

26 ارديبهشت 1395, ارسال شده توسط: saeedseery

فیلم سینمایی پات ساخته امیرتوده روستا از حیث موارد زیادی فیلم مهمی به شمار می رود.از شخصیت اصلی فیلم که یک سگ است تا پرداخت به مسائل حقوق حیوانات در قالب یک فیلم برای نخستین بار در سینمای ایران.شاید پات بنیانگذار راه جدیدی در سینمای ایران برای پرداخت به موضوعاتی چون حقوق حیوانات باشد. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همه چیز در مورد پات (نخستین فیلم با موضوع حقوق حیوانات در ایران)

در ابتدای این پست باید این نکته ذکر شود که شما هم اگر کتاب ، فیلم و یا پیشنهاد ویژه ای برای معرفی در بخش پیشنهادات یک دامپزشک دارید برای ما ارسال نمایید تا به تفصیل برای خوانندگان وت پارس معرفی نماییم.امیدواریم که این پیشنهادات برای سایر خوانندگان هم مفید واقع گردد. 

فیلم سینمایی پات اولین فیلم با نگاهی به حقوق حیوانات در تاریخ سینمای ایران نخستین ساخته امیر توده‌روستا از اردیبهشت ماه سال 1395 در گروه هنر و تجربه اکران شد. پات در بخش اصلی سی و هفتمین دوره جشنواره‌ی سائوپائولو به نمایش در آمده است. امیر توده‌روستا تاکنون فیلم‎های کوتاه و مستندی نظیر سلام آقای ایول ، تلالو ، رادیولوژی یک پرتره ، یک روز قشنگ برفی و دو مجموعه تلویزیونی را کارگردانی کرده‎است.
امیر توده روستا در خصوص فیلمش می گوید : پات یک فیلم اول و مستقل واقعی است. برای کارگردان و تمامی عوامل اصلی آن، خوشحالم که بعد از چند سال این فرصت برای فیلم پیش آمد تا حرف‌هایش را با مخاطب در میان بگذارد.در خلاصه فیلم پات به نقل از عوامل این فیلم آمده است : یک سگ، یک شهر بزرگ، سه زن و چند روز.روستا درباره داستان این فیلم و راوی اصلی آن که یک سگ است بیان کرد: شخصیت اصلی این فیلم یک سگ است که در شهر تهران قصه‌ها و اتفاقاتی را رقم می‌زند که در ادامه آن با اشخاص مختلفی آشنا می‌شویم. چرایی انتخاب این قصه هم براین مبنا بود که ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که از انواع قصه‌ها اشباع شدیم و حالا به دنبال قصه‌ها و روایت‌های نو می‌گردیم.

همه چیز در مورد پات (نخستین فیلم با موضوع حقوق حیوانات در ایران)

در این فیلم به بهانه‌ آنچه بر شخصیت اصلی فیلم یعنی یک سگ می‌رود، با معضلاتی اجتماعی هم‌چون فقر ، اعتیاد ، فحشا و.. مواجه می‌شویم،توده روستا خاستگاه این ایده را زندگی خود ما انسان‌ها در جامعه دانست و گفت: همه‌ ما شاهد این هستیم که وقتی کسی کار ناشایستی انجام می‌دهد، او را با القابی خطاب قرار می‌دهیم که از واژه‌ سگ نیز در آن‌ها استفاده می‌شود. از سوی دیگر قصه سگ ولگرد صادق هدایت نیز بی‌تاثیر نبوده است، اگرچه این فیلم اقتباس مستقیمی از آن داستان نیست.اما داستان هدایت در چه مورد بود که بر روی این داستان تاثیر گذار بود؟ بیایید نگاهی نیز به داستان سگ ولگرد هدایت داشته باشیم :

پات سگ اسکاتلندی، یک روز به همراه صاحبش به ورامین سفر می کند. ولی به خاطر سگ ماده ای از صاحبش جدا می شود و او را گم می کند یا بهتر بگویم صاحبش بی معرفتی می کند و آن چنان که باید دنبال او نمیگردد.از آن به بعد پات سگی ولگرد می شود و مثل همه حیوانات ولگرد از مردم سنگ و فحش وکتک می خورد.و سرانجام پات که عقده محبت پیدا کرده با اندک محبتی که از مسافری دریافت می کند دنبال مسافر می افتد.مسافر اما سوار ماشینش می شود و از او دور می شود.اما پات که نمی خواهد او را از دست بدهد با تمام توانش دنبال ماشین مسافر می دود ولی آخر هم به آن نمی رسد و همان جا کنار جاده تلف می شود.
این از پیرنگ داستان اما به نظر من چیزی که در این داستان از پیرنگ مهمتر است شخصیت سگ است و خاطراتی که به شکلی تمثیلی به سگ نسبت داده شده اند.اما پات می تواند هر کسی باشد،هر انسانی،حتی می تواند خود هدایت باشد.
از شخصیت پات می توان به سه نکته رسید :
1) پات کسی است که از اصل خودش دور مانده مثل بسیاری از آدم ها و همین عامل باعث بدبختی پات شده است.
2) سگ ماده یا همان عشق زندگی پات را به تباهی کشانده است.هدایت در زندگی خود شکست عشقی سختی خورده است و اثر آن را در داستان های او از جمله«عروسک پشت پرده» می توان دید.در واقع در داستان های هدایت همیشه «عشق یک بیماری بد خیم روحی است» که باعث شکست افراد می شود (داش آکل)
3) زندگی سیر نزولی دارد. مثلاً یک رابطه عاطفی را در نظر بگیرید. یا اصلاًزندگی خودتان را وقتی متولد همه خوش حالند. کودکی با سر خوشی و بازی می گذرد. اما وقتی آدم بزرگتر می شود مشکلات هم بزرگتر می شوند.و وقتی هم که می میرد با درد و ناخوشی می رود و همه ناراحت می شوند.(کیارستمی هم در فیلم شیرین همین را می خواسته بگوید) زنگی پات با یک سری خاطرات خوش از گذشته ،زندگی فلاکت بار اکنون و سرانجام مرگ همراه است.
در داستان سگ ولگرد علاوه بر نکته های بالا نکته های دیگری هم وجود دارد از جمله حقوق حیوانات. چیزی که هدایت واقعاً به آن معتقد است.و در بسیاری از داستان های او دیده می شود.(شرح حال یک الاغ هنگام مرگ،رساله ی انسان و حیوان) هم چنین گیاه خوار بودن هدایت دلیلی بر همین موضوع است.گهگاهی در داستان های هدایت اشتباهات واضح نگارشی دیده می شود مثلاً در این داستان:«که به واسطه ی آمد و شد اتوموبیل ها پیوسته به غلظت ان می افزود» که اشتباه است درستش این است: آمد و شد اتوموبیل ها پیوسته به غلظت ان می افزود.در آخر از قلم شیوای هدایت، توصیف ها و تصویر سازی های عالی و فضا سازی معرکه ابتدای داستان و ترکیب ها و اصطلاحات خاص هدایت نمی توان گذشت که یکی از عوامل هدایت شدن هدایت است.

همه چیز در مورد پات (نخستین فیلم با موضوع حقوق حیوانات در ایران)

توده‌روستا با بیان اینکه تلاش کرده‌ام فضاهایی را در فیلم معرفی کنم که کاراکتر اصلی در آن حضور داشت، می گوید : یک سری بازی‌های فرمالیستی نیز در ذهن خود داشتم که از بکارگیری آنها هراسی نداشتم، اما در عین حال نمی‌خواستم از چارچوب موردنظرم خارج شوم؛ یعنی قصه فقط جایی روایت می‌شود که سگ هم حضور دارد. با این حال می‌پذیرم در این میان صحنه‌هایی در فیلم وجود دارد که حذف آنها از فیلم ضربه‌ای به آن وارد نمی‌کرد، اما در نهایت تصمیم گرفتم آنها را در فیلم نگه دارم. سال‌ها بر روی فیملنامه‌ این فیلم کار کرده بودم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که این کار به یک فرم نو نیاز دارد، دقیقا مانند شخصیت اصلی فیلم که نو بود.امیر پوریا منتقد معروف نیز در خصوص این فیلم می گوید : نکته با ارزشی که در فیلم وجود دارد، روی نیاوردن کارگردان به حرکت دوربین روی دست است. ارزش این موضوع از یکسو به پرشمار شدن فیلم‌هایی برمی‌گردد که چنین شیوه‌ای را برای فیلمبرداری انتخاب می‌کنند. از سوی دیگر ما در این فیلم با حیوانی روبرو هستیم که در عین اقتدار ، از متانت بالایی هم برخوردار است. از این‌رو ساختار بصری فیلم نیز باید هم‌چون شخصیت اصلی فیلم، دارای وقار باشد و به نظر من روحیه سگ و رفتار دوربین کاملا به هم ارتباط دارند. هر فیلم برای خودش روحیه، رفتار و منش خاصی دارد و این قضیه شامل فیلم پات هم می‌شود.

عوامل فیلم پات
نویسنده، تهیه کننده، کارگردان: امیر توده روستا/ مدیر فیلمبرداری: محمد رسولی/ تدوین: میثم صمدی/ صداگذاری و میکس: پیمان واحدی، مرتضی احرابی/ طراح چهره‎پردازی: احسان روناسی/ صدابردار: رضا بیگی/ مدیر تولید: جواد اصغری/ دستیار کارگردان و برنامه ریز: سینا سهیلی
- بازیگران : ساعد سهیلی، مصطفی ساسانی، سونیا سنجری، نگار حسن زاده، جمشید نوری، ماندانا نصرتی، فهیمه دباغی، بابک حمیدی فرد، بهزاد اشکان، مریم موقر، صادق زمانی

ویدیو و آنونس

در این ویدیو آنونس فیلم سینمایی پات را مشاهده خواهید کرد. 

مصاحبه

در این ویدیو سعید سهیلی ، آنا نعمتی و سحر ذکریا از پات می گویند.

پوستر فیلم

برای بزرگ نمایی بر روی تصویر کلیک نمایید

- در پایان وت پارس ، سایت علمی - خبری دامپزشکی و علوم حیوانات ایران شما را به مشاهده این فیلم متفاوت در سینماهایی کشور دعوت می کند.


پیشنهاد یک فیلم متفکرانه / انتقام رنج ها یا دوران جدید ارباب و برده؟

سعید سیری

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image