در ستایش انسان بودن (پیشنهاد یک فیلم متفاوت : پچ آدامز)

11 تير 1395, ارسال شده توسط: saeedseery

دکتر بودن و دکتر شدن چه بار معنایی می تواند داشته باشد؟ غرق شدن در استخر پول هایی که از رنج مردم به دست می آید یا کمک به انسان های پردرد از دانش خود به دور از تفکرات کهنه و پوسیده دکتر بودن؟ دکتر پچ آدامز چنین شخصی بود و فیلمی که بر مبنای زندگی اون با بازی رابین ویلیامز بزرگ ساخته شد یک پیشنهاد عالی است. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در ستایش انسان بودن (پیشنهاد یک فیلم متفاوت : پچ آدامز)

در ابتدای این پست باید این نکته ذکر شود که شما هم اگر کتاب ، فیلم و یا پیشنهاد ویژه ای برای معرفی در بخش پیشنهادات یک دامپزشک دارید برای ما ارسال نمایید تا به تفصیل برای خوانندگان وت پارس معرفی نماییم.امیدواریم که این پیشنهادات برای سایر خوانندگان هم مفید واقع گردد.

شاید بتوان پچ آدامز را نوعی مثال عالی دانست که می توان آن را به سایر افراد نشان داد و گفت ببین انسانیت هنوز زنده است.ببین هنوز هم افرادی هستند که درد انسان ها برای آنها درد به شمار می آید نه اسکناس های سبز.واقعا دکتر بودن به چه معناست؟ این که تنها روتین در ساعت خاصی به سر مریضت بیایی و او را تنها یک مریض بدانی یا اینکه در غم و درد او سهیم شوی و در او غرق شوی تا او درد خود را فراموش کند؟

پچ آدامز که باید او را دکتر پچ آدامز بدانیم چنین فردی بود.فرای که بر علیه سیستم موجود پزشکی قیام کرد و راه جدیدی در درمان بیماران آغاز نمود.بیمارانی که هر لحظه ممکن است آخرین لحظات را در این دنیای فانی تجربه کنند.پیشنهاد ما در این قسمت از بخش پیشنهادات ما داستان زندگی پچ آدامز در فیلمی به همین نام با بازی شاهکار رابین ویلیامز بزرگ می باشد.پچ آدامز (به انگلیسی: Patch Adams) فیلمی کمدی - درام است محصول سال ۱۹۹۸ به کارگردانی تام شادیاک.در این فیلم بازیگرانی همچون رابین ویلیامز ، مونیکا پاتر ، فیلیپ سیمور هافمن ، دانیل لندن ، پیتر کایوتی ، باب گانتون و ... ایفای نقش کرده‌اند.

داستان اصلی فیلم : در ستایش انسانیت

آدامز هانتر (ویلیامز) جوانی ناآرام است که در یک کالج پزشکی مشغول تحصیل می‌شود، اما شیوه رسمی و برخورد سرد و حرفه‌ای پزشکان، با بیماران بهبود نمی‌یابند.او پس از اخذ مدرک و شروع طبابت، رابطه عاطفی و درمان روحی را نیز با تجویز دارو همراه می‌کند و حتی گاهی اوقات به لودگی برای بیماران روی می‌آورد. پس از مدتی یک کلینیک درمانی به‌نام انستیتوی گسووندهایت تأسیس می‌کند و به طبابت و مداوای بیماران ادامه می‌دهد. گرچه شیوه او مؤثر و کارآمد است، اما خشم و مخالفت مقامات بالاتر در سازمان نظام پزشکی را برمی‌انگیزد و آنان را وامی‌دارد تا جلوی طبابت آدامز را بگیرند... برمبنای خاطرات دکتر هانتر دوئرتی آدامز که واقعاً دکتری است معتقد به خنده درمانی و چنان که فیلم می‌گوید تشکیلاتی را در ویرجینیای غربی بانام ̎انستیتوی گسووندهایت̎ اداره می‌کند که وقف درمان رایگان و مراقبت عاطفی است.Patch که در ابتدای فیلم کاملا بی انرژی و افسرده می نمود حالا که می دانست برای چه ماموریتی پا در این جهان نهاده به همه جرقه هایی که در قلبش می افتاد احترام می گذاشت و با آن ها آتش عشق و محبت و خنده برپا می کرد، مثل صحنه ای که به خاطر ترس از ندیده شدن توسط رئیس بیمارستان وارد اتاقی شد که پر از بچه هایی است که به خاطر شیمی درمانی موهای خود رو از دست داده اند. او که انگار عهد بسته فقط ندای قلبش را پاسخ بگوید هرچند که کارهای او از نگاه دیگران مضحک به نظر بیاید. بنابراین از حباب پلاستیکی تنقیه برای خودش دماغکی میسازد و دلقک وار شروع به شاد کردن بچه ها و بیماران اش می نماید.

فیلم سینمایی پچ آدامز

پچ آدامز کیست؟

هانتر پچ آدامز در سال ۱۹۴۳ در شهر واشنگتن آمریکا به دنیا آمد. پدر او خانه را تقریباً شبیه یک پادگان نظامی اداره می‌کرد. محیط خشک و جدی خانواده و تغییر مداوم محل زندگی آن‌ها باعث شد تا پچ آدامز بیشتر به محیط بیرون از خانه و دوستان مختلف و متفاوت نزدیک شود. به خاطر همین شرایط، او یاد گرفت چگونه به سرعت با دیگران دوست شود و آن‌ها را به خود نزدیک کند. برخلاف روحیه خشک و نظامی پدر، مادرش بسیار شوخ و خون‌گرم بود. به همین خاطر پچ بیشتر به مادر خود نزدیک بود و از او شوخی کردن، خندیدن و شاد بود را یاد گرفت.در سال‌های ابتدایی کالج، آدامز جوان درگیر یک ماجرای عشقی شد و در همان اولین تجربه عاشقانه خود شکست خورد. او تصمیم گرفت تا خودکشی کند. به همین علت به بالای بلندترین ساختمان دانشکده رفت، اما از تصمیم خود منصرف شد و به پیش مادرش برگشت و اعتراف کرد که این‌قدر ناتوان‌ شده است که تصمیم به خودکشی گرفته بود و گفت که نیاز دارد تا در یک کلینیک روانی بستری شود. در کلینیک روانی هم، پچ دوستان زیادی پیدا کرد. بیماران آن‌جا به شدت روحیه او را تغییر دادند. دوستی با یکی از بیمارانی که به شدت از تنهایی رنج می‌برد، باعث شد تا پچ آدامز اهمیت دوست داشتن و تنها نبودن را بفهمد. در همین کلینیک روانی بود که او فهمید یک موهبت الهی در وجودش نهفته است؛ شفابخشی با خنده.بعد از خروج از کلینیک روانی، آدامز مسیر اصلی زندگی خود را انتخاب کرد. تصمیم گرفت پزشک شود تا بتواند هدف بزرگ زندگی خود، که نجات دیگران است را دنبال کند. بعد از چند سال تلاش بالاخره توانست در سال ۱۹۶۴ وارد دانشکده پزشکی ویرجینیا شود. در طول ۷ سال تحصیل پزشکی، او دوست داشت مرتب به بیمارستان و بیماران سربزند، آن‌ها را بخنداند و برایشان سرگرمی‌های خنده‌دار اجرا کند. به هر اتاقی که می‌رفت، کمی طول نمی‌کشید که صدای خنده از آن بلند می‌شد و با وجود پچ مریض‌ها با روحیه بهتری درمان را ادامه می‌دادند. اما روش پچ آدامز زیاد هم مورد پسند استادهای قدیمی نبود. پروفسورهای بیمارستان ویرجینیا این کار را دلقک‌بازی و دور از علم پزشکی می‌دانستند. پچ آدامز تنها با قسمت اول این حرف موافق بود. دلقک‌بازی از نظر او کاری دوست داشتنی بود، ولی به شدت با قسمت دوم حرف آن‌ها مخالفت می‌کرد؛ از نظر او خنداندن بیماران به هیچ وجه دور از علم پزشکی نیست. به همین دلیل پچ آدامز تصمیم گرفت. خودش بیمارستانی داشته باشد؛ بیمارستانی که بتواند در آن روش‌های خودش را اجرا کند.

پچ آدامز واقعی

او معتقد بود سیستم پزشکی فعلی بسیار درهم پیچیده است و سر بیماران فقیر کلاه می‌گذارند. در حالی که سیستم درمانی او کاملاً متفاوت است و به نظر او خنده بهترین روش درمان است. او بیمارستانی می‌خواست که اصول درمان بیماران در آن شادی، لذت، خنده و خلاقیت باشد. بیمارستانی در میان کوه‌ها و جنگل‌های زیبا، بیمارستانی که در آن اقدامات درمانی رایگان به پزشکان عرضه می‌شود و پزشکان در عوض حق ویزیت، بادام‌زمینی دریافت می‌کنند و زمان زیادی را در کنار بیمارانشان به سر می‌برند. بیمارستانی که همه نوع پزشکی، از طب سوزنی و هومیوپاتی گرفته تا روش‌های مختلف جراحی، در کنار هم به طبابت مشغولند و هیچ پزشکی در آن از بیمه مسؤولیت پزشکان استفاده نمی‌کند.
بالاخره در سال ۱۹۷۱، پچ آدامز توانست رویایش را عملی کند و مؤسسه درمانی گساندهیت در ایالت ویرجینیا، تأسیس شد. بیمارستانی که همه بیماران در آن می‌خندند!پچ آدامز ۱۲ سال شخصاً این بیمارستان را مدیریت کرد. در این مدت او همفکرانی را نیز به این مرکز و در واقع تئوری‌ و عقیده اصلی خود جلب کرد. تئوری‌ای که تأکید می‌کند با استفاده از خنده و شادی و لذت می‌توان به درمان بیماران پرداخت و یا حداقل روند درمان را تسریع کرد.بعد از مدت کوتاهی دیگر پچ آدامزمی‌توانست به دور و برش نگاه کند و ببیند که پزشکانی با لباس دلقک و سر و شکل خنده‌دار در بیمارستانش با بیماران شوخی می‌کنند و آن‌ها را می‌خندانند. اکنون دیگر وقت آن بود که پچ آدامزروش درمانی‌اش را به بقیه جهان صادر کند.اکنون بیش از ۳۰ سال است که پچ آدامزبا شوخی و خنده طبابت می‌کند. و چندین سال است که بیماران کشورهای مختلف جهان علی‌الخصوص کودکان پزشک دوست داشتنی‌ای را می‌بینند که به عیادتشان می‌آید و هزاران بار با پزشکان دیگر فرق دارد. پچ آدامزدر سفرهایش به کشورهای مختلف تنها نیست و پزشکان دیگری هم او را در این کار که خود او به آن «دلقک درمانی» می‌گوید همراهی می‌کنند. از او در سال ۲۰۰۲، یک مقاله در مجله PostgraduatMedical Jouranal چاپ شده است. این مقاله در واقع مانیفست پچ آدامزاست.

پچ آدامز واقعی

مشاهده و دانلود فیلم از وت پارس

در لینک های زیر شما می توانید این فیلم را به صورت کامل از وت پارس مشاهده یا دانلود نمایید.

لینک دانلود با کیفیت 272P از اینجا

لینک دانلود با کیفیت 204P از اینجا

- در پایان وت پارس ، سایت علمی - خبری دامپزشکی و علوم حیوانات ایران شما را به مشاهده این فیلم متفاوت دعوت می کند.


همه چیز در مورد پات (نخستین فیلم با موضوع حقوق حیوانات در ایران)

پیشنهاد یک فیلم متفکرانه / انتقام رنج ها یا دوران جدید ارباب و برده؟

سعید سیری

نظرات

اولین شخصی باشید که در این مورد نظر می‌دهد
نظرتان را بنویسید توجه: نظرات قبل از انتشار توسط مدیریت تائید خواهند شد.

Secure image