همه چیز در مورد گکو ، اژدهای کوچک (پوستر آموزشی)

بیش از 30 سال است که در کشورهای خارجی پرورش داده می شوند و به دلیل رفتارهای مسالمت آمیز و چهره خاص شان به یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی بدل شده اند.صحبت از موجوداتی است به نام گکو که دوستداران خزندگان آنها را وارثان دایناسورها می دانند.همه چیز در خصوص این موجودات را با یک پوستر آموزشی بررسی کرده ایم. وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

همه چیز در مورد گکو ، اژدهای کوچک (پوستر آموزشی)

بسیاری از موارد کوچک و بزرگ علمی و یا حتی غیرعلمی را می توان با روش های مختلفی منتشر کرد تا خواننده درک بهتری از موضوع داشته باشد.یکی از این راه های آموزشی مناسب استفاده از پوسترهای آموزشی و اینفوگراف هاست. موردی که سایت وت پارس در آن در کشور ایران پیشتاز است و به عنوان نخستین سایت در این زمینه ، به انتشار پوسترهای آموزشی و اینفوگراف های علمی در خصوص علم دامپزشکی و علوم حیوانات در قالب طرحی با عنوان اینفووت (InfoVet) می پردازد.در این پوستر آموزشی راهنمایی جامع و کامل در خصوص آشنایی با گکو ، اژدهایان کوچک را برای شما تدوین و تهیه کرده ایم.برای بزرگ نمایی بر روی تصویر کلیک نمایید تا تصویر را در سایز اصلی مشاهده نمایید.

همه چیز در مورد گکو ها ، مارمولک های خانگی / اینفووت

برای بزرگ نمایی روی تصویر کلیک نمایید 

گکو های پرورشی را امروزه میتوان در پت شاپ ها، نمایشگاه های خزندگان و در سراسر اینترنت پیدا کرد. خیلی از پرورش دهندگان وبسایت هایی دارند که در آنها میتوان مطالبی درباره ی نحوه ی نگهداری آنها مطالعه کرد و در صورت تمایل یکی از آنها را انتخاب و سفارش داد. قیمت این گکوها در صورت سلامت بین ۲۰ تا ۳۰۰۰ دلار است. بازار بزرگی برای کلکسیون دار های طرح خاص این گکو ها در سراسر دنیا وجود دارد. تازه متولد شده ها اندازه ای در حدود ۹ تا ۱۲ سانت دارند. ماده های بالغ معمولا بین ۲۱ تا ۲۴ سانت و نر ها بین ۲۴ تا ۳۰ سانت هستند. بعضی از نرهای گونه های بزرگ تقریبا به اندازه ی ۱ فوت میرسند.گکو ها در مقایسه با بسیاری از خزندگان از طول عمر زیادی برخوردارند. به طور میانگین، شما میتوانید از حیوان خود طول عمری بین ۶ تا ۱۰ سال را انتظار داشته باشید، ولی با این حال بسیاری از نر ها بین ۱۰ تا ۲۰ سال عمر می کنند.اطلاعات تکمیلی در خصوص این موجودات خاص را می توانید در پوستر آموزشی ساخت سایت وت پارس مشاهده کنید.

بخش ویژه اینفووت در وت پارس

تهیه و طراحی پوستر از بهرام ایمان طلب

 مطالعه ادامه مطلب

لاک پشت چینی ؛ این حیوان عجیب

دانشمندان اخیراً متوجه شدند که گونه ای لاک پشت چینی وجود دارد که از راه دهان خود ادرار می کند.محققان دانشگاه ملی سنگاپور دریافتند که گونه ای از لاک پشت با نام Pelodiscus sinensis که دارای لاک نرم است، سر خود را درون چاله آب فرو می برد و  زبان خود را تکان می دهد، ولی آب نمی نوشد.شما در خصوص این موجود چه می دانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطب دعوت می کند.

لاک پشت چینی

قبلاً مشخص شده بود که این نوع لاک پشت ساختاری شبیه به دستگاه تنفسی در دهان خود دارد که پیش از این گمان می شد به لاک پشت برای تنفس کمک می کند. سوالی که این جا مطرح می شود این است که اگر این لاک پشت ها دارای شش در بدن خود هستند، پس چرا نیاز دارند که برای نفس کشیدن سر خود را زیر آب ببرند؟ برای آشنایی مقدماتی با این موجودات از صفحه ویکی پدیای انگلیسی این موجود ، از اینجا دیدن نمایید.

دنبال کردن ادرار لاک پشت

محققان تصمیم گرفتند چند تا از این لاک پشت های زنده را از بازار خریداری کنند و آنها را برای شش روز در آب نگه دارند. تنها ۶ درصد اوره ادرار –جزء اصلی ادرار حیوان به همراه آب- تولید شده توسط لاک پشت ها به همراه ادرار از پشت آن ها بیرون می ریخت.بعد از این که محققان لاک پشت ها را از آب خارج کردند آنها را در گودالی گذاشتند. لاک پشت ها سر خود را درون گودال فرو کردند و ۵۰ برابر بیشتر اوره ادرار از دهان آنها خارج می شد. اوره از طریق جریان خون آنها وارد دهانشان می شود، به همین خاطر از لحاظ فنی نمی توان آن را ادرار کردن نامید.

لاک پشت چینی

همچنین گروه تحقیقاتی کشف کرد که نوعی ژن خاص در این گونه لاک پشت وجود دارد که پروتئینی تولید می کند که به بیرون ریختن اوره ادرار کمک می کند. این ژن در دهان آنها قرار دارد نه در کلیه شان.این نوع لاک پشت در آب شور زندگی می کند و اگر قرار باشد اوره خود را به روش سنتی –فرایندی که نیازمند مقدار زیادی آب است- خارج کند، نیازمند آب بیشتری برای حفظ آب بدن خود است. به این ترتیب لاک پشت مجبور است که آب شور بیشتری بنوشد تا نمک را در خون خود کاهش دهد، چرا که خزندگان نمی توانند نمک را در ادرار خود خارج کنند. این فرایند تا جایی پیش می رود که آب شور برایشان کشنده می شود.

اما، خالی کردن دهان بدون نوشیدن هیچ آب شوری موجب می شود که این مخلوقات سالم بمانند.همین شاید همین توانایی خارج کردن اوره ادرار از راه دهان به جای کلیه، این نوع لاک پشت ها و سایر لاک پشت های با لاک نرم را قادر ساخته است که در محیط آب شور و دریا به راحتی زندگی کنند.

تحقیقاتی مفید برای سلامت انسان

محققان معتقدند که کشف نحوه خروج ادرار از راه دهان توسط لاک پشت ها، می تواند به انسان هایی که مشکل کلیوی دارند کمک کند. در حال حاضر، افراد دچار مشکلات کلیه مجبورند از دیالیز برای خروج مواد اضافی در جریان خون خود استفاده کنند.بر فرض، اگر مکانیزم خروج اوره ادرار بتواند در دهان بیماران دارای مشکل کلیوی انجام بگیرد، خروج اوره می تواند از طریق شستشوی دهان با آب صورت بگیرد، درست مثل لاک پشت ها.

 مطالعه ادامه مطلب

پوست و فلس در مارها

بدن تمام مارها با فلس پوشیده شده است.شکل و اندازه این فلس ها بستگی به محل قرار گرفتن آنها بر روی مار دارد.به طور کلی پوست مارها انواع مختلف داشته و وظایف متفاوتی را برعهده دارد . بسیاری از مارها فلسهای بسیار براقی دارند که موجب میشود خیس و لیز به نظر برسند.وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

بسیاری از مارها فلسهای بسیار براقی دارند که موجب میشود خیس و لیز به نظر برسند . در حقیقت اگر به مار دست بزنید معمولا احساس میکنید که خشک و نرم است . اما تمام مارها نرم و براق نیستند برخی از مارها مانند مار مونتپولیه ( Montpellier ) و بعضی مارهای شنزار با مایع روغنی ای که از بینی آنها بیرون می آید فلسهایشان را براق می کنند . دانشمندان نمیدانند که آنها چرا چنین کاری را انجام میدهند .

فلس های محافظ

فلس ها پوسته محافظی را به دور بدن مار تشکیل میدهند . آنها به اندازه کافی سخت هستند که بعضی حشرات نتوانند آنها را گاز بگیرند . نقش دیگر فلس ها در حفاظت و جلوگیری از زخمی شدن بدن مارها در اثر حمله سایر حیوانات است . کارآیی برخی فلس ها نیز هنوز به طور کامل مشخص نشده است ، به عنوان مثال افعی شاخ دار بیابانی ، پشت چشمانش دو فلس مخصوص دارد که مانند دو شاخ کوچک است و دانشمندان مطمئن نیستند که فایده آن چیست .

حفظ آب

وظیفه دیگر فلس ها ، حفاظت از آب بدن میباشد . بعضی از مارها در جاهای بسیار گرم و خشک زندگی می کنند که بیشتر حیوانات دیگر نمی توانند در آنجا دوام بیاورند . مارها می توانند در آنجا باشند زیرا فلسهایشان به آنها کمک می کند رطوبت را درون بدنشان حفظ کنند و بدنشان بیش از حد خشک نشود . مارها هم مانند سایر جانداران ، در صورتی که بدنشان بیش از حد خشک شود ، خواهند مرد .

پوست اندازی در مارها

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویری کاربردی از آناتومی خزندگان (مطلب ویژه کروکودیل)

با توجه به اینکه خزندگان چندی است توانسته اند نام خود را به عنوان حیوان خانگی معرفی کنند و همچنین زمزمه های تولیدات صنعتی آنها هم در کشور به گوش می رسد مناسب دیدیم تا مجموعه ای کامل و کاربردی از آناتومی این حیوانات را در اختیار شما قرار دهیم. این مجموعه در سه بخش برای شما تدارک دیده شده است که شامل مارها و لاک پشت و کروکودیل می باشد. امیدواریم شما از دیدن این تصاویر استفاده کافی را ببرید. وت پارس شما را به مشاهده کامل این تصاویر در ادامه مطلب دعوت می کند.

 

 

 

 

 

 مطالعه ادامه مطلب

تصاویری کاربردی از آناتومی خزندگان (مطلب ویژه مار)

با توجه به اینکه خزندگان چندی است توانسته اند نام خود را به عنوان حیوان خانگی معرفی کنند و همچنین زمزمه های تولیدات صنعتی آنها هم در کشور به گوش می رسد مناسب دیدیم تا مجموعه ای کامل و کاربردی از آناتومی این حیوانات را در اختیار شما قرار دهیم. این مجموعه در سه بخش برای شما تدارک دیده شده است که شامل مارها و لاک پشت و کروکودیل می باشد. امیدواریم شما از دیدن این تصاویر استفاده کافی را ببرید.

 

 

آناتومی مار ها:

 

 

 مطالعه ادامه مطلب

آشنایی با تکثیر و پرورش کورکودیل

در کشور آوازه یک صنعت جدید شنیده می شود .این صنعت نوپا همان پرورش کروکودیل می باشد که اکنون در کشورهای مختلف دنیا به عنوان یک محصول اصلی در کنار سایر محصولات دامی ظهور کرده است.مزارع مختلف پرورش کروکودیل در دنیا بیش از 600 مزرعه هستند.در مورد پرورش این موجودات چه میدانید؟ وت پارس شما را به ادامه مطلب دعوت می کند.

در ابتدای این پست مانند پست های قبلی سایت در خصوص بحث های پرورشی ذکر می نماییم که این پست حاوی مطالب و تصاویری است که شاید مشاهده آنها برای همه مناسب نباشد.سایت وت پارس نیز با تمامی موارد ذکر شده موافق یا مخالف نیست و این مطالب صرفا جهت افزایش آگاهی منتشر می شوند.

گونه های اصلی این حیوان عبارتند از:
    1-    کروکودیل                (Crocodile)
    2-    تمساح                (Aligator)
 بخش های با ارزش کرکودیل
تمامی قسمت های یک کروکودیل دارای ارزش اقتصادی می باشد که شامل موارد زیر می باشد                                                                                                                   
1-پوست کروکودیل

2-گوشت کروکودیل که در بازارهای جهانی دارای قیمت هرکیلوگرم 27 دلار
می باشد.

 مطالعه ادامه مطلب